BMW M4 DTM Champion Edition: Nejvýkonnější a nejrychlejší provedení M4

Vydáno: 15. 12. 2016  /   Aktualizováno: 15. 12. 2016
BMW M4 DTM Champion Edition: Nejvýkonnější a nejrychlejší provedení M4
Marco Wittmann je podruhé šampionem DTM a BMW při té příležitosti nabízí speciální edici M4 s výkonem 500 koní.

BMW M4 GTS bylo nejvýkonnější a nejrychlejší provedení M4, které kdy vzniklo. Potíž byla pouze v tom, že automobilka striktně omezila výrobu na 700 exemplářů a zdálo se, že více jich už nebude. Opak je však naštěstí pravdou. Marco Wittmann se stejně jako v roce 2014 stal šampionem DTM a díky tomu BMW přichází s oslavnou edicí, stojící právě na verzi M4 GTS. Podstatou je přeplňovaný třílitrový řadový šestiválec S55 vybavený kromě jiného také vstřikováním vody do sacího potrubí, který je schopen produkovat rovných 500 koní a 600 Nm. To jsou o 69 koní a 50 Nm lepší parametry než u sériové M4, navíc BMW tuhle novinku blíže nespecifikovaným způsobem odlehčilo, takže akcelerace 0–100 km/h trvá pouze 3,8 sekundy a M4 DTM Champion Edition je schopna dosáhnout rychlosti 305 km/h.

BMW vyrobí pouze 200 aut a jejich poznávacím znamením bude kromě „rychlých“ pruhů také bílý lak Alpine a různé karbonové doplňky karoserie. Součástí standardní výbavy je též jiné nastavení podvozku, nechybí karbonová střecha i kapota, titanový výfuk a kola o průměru 19, respektive 20 palců, obutá do pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2.

Interiér je podřízen účelu a omezení hmotnosti, takže zadní sedačky zcela chybí a místo nich je ochranná klec z masivních trubek a původní přední sedadla nahradila lehčí, Alcantarou čalouněná skořepinová z karbonu a se šestibodovými bezpečnostními pásy. Navzdory minimalizaci se M4 DTM Champion Edition nevzdává věcí jako navigace či parkovací asistent, takže asi nepřekvapí, že BMW bude chtít od každého zájemce něco přes čtyři miliony korun.

Dosud nejslabší Panamera s přídomkem 4S Diesel osazená osmiválcovým dieselem o objemu 4,0 litru disponovala výkonem 422 koní, Porsche nicméně nově zařadilo do nabídky ještě slabší základní verzi nazvanou jednoduše Panamera, respektive Panamera 4. Vstupním modelem se stal vůz s... (Pokračování...)
Nové kupé DB11 s dvakrát přeplňovaným V12 o objemu 5,2 litru je nápovědou, že ani malosériové značky jako Aston Martin nejsou imunní vůči placení pokut za emise oxidu uhličitého do bruselské kasičky, přesto se však Britové ještě nějakou dobu atmosférických pohonných jednotek... (Pokračování...)
Co bylo ještě před několika lety naprosto nemyslitelné, to se pomalu ale jistě stává realitou. Britská kočka již nějakou dobu nabízí kromě tradičních modelů také SUV s dieselem, tím ale radikální rozšíření výrobního programu nekončí. Během dvou let Jaguar plánuje... (Pokračování...)
Letošní pařížská studie Vision Mercedes-Maybach 6 naznačila, jakým směrem by se mohl v budoucnosti ubírat vývoj luxusní divize koncernu Daimler. A tady je důkaz, že to trojcípá hvězda s restartem své noblesní značky myslela vážně. Zbrusu nový Maybach 650 je sice postaven na základech... (Pokračování...)