Škoda Octavia: Nový a moderní vzhled

Vydáno: 19. 12. 2016  /   Aktualizováno: 19. 12. 2016
Škoda Octavia: Nový a moderní vzhled
Nejprodávanější model mladoboleslavské automobilky významným způsobem mění po modernizaci svůj vzhled – postarala se o to především dělená přední světla.

Neříkáme, že se vám tohle musí líbit, je to zkrátka věc individuálního vnímání stylu a krásy, pokud ale Škodě nemůžeme něco vytknout, pak je to nedostatek odvahy. Modely koncernu VW jsou většinou vnímány jako auta s konzervativním designem, nicméně faceliftovaná Octavia tohle tvrzení tak trochu staví na hlavu. Stylistické oddělení pod vedením Jozefa Kabaně navazuje na docela odvážně navržený sedmimístný Kodiaq – a také v tomto případě se o atypické přední partie postarají dělené hlavní světlomety. Ty však nejsou jedinou novinkou. Auto dostalo přepracovanou masku chladiče, modifikovaný nárazník i kapotu, přičemž změny mají podle Škody za úkol opticky rozšířit příď. Jak se daný úkol povedl, jistě víte i sami, tak se ještě podívejme, co je nového na zádi a u zbytku auta. Při pohledu z profilu jsme změny neobjevili a v zadní části to není o moc jiné, pokud tedy nepočítáme pozměněnou vnitřní grafiku koncových svítilen.

Technické základy Octavie se nemění. Pořád tady máme platformu MQB, pět zážehových motorů a čtyři diesely s výkony od 84 do 184 koní, přímo řazenými převodovkami, automaty a také možnost objednat si pohon všech kol pro motory 1.8 TSI a 2.0 TDI.

Další novinky pro změnu najdete v interiéru. Škoda modernizovala multimediální rozhraní, nejvyšší provedení Columbus teď nabídne displej s úhlopříčkou 9,2“, připojení k internetu a rozšířen byl i seznam bezpečnostních a podpůrných systémů. Patří k nim asistent pro jízdu s přívěsem, vylepšený parkovací asistent a systém Front Assist, zahrnující rozpoznávání chodců. Dále lze zmínit detekci aut ve slepém úhlu nebo varování před srážkou s překážkami za vozem. Nechybí pak ani couvací kamera, jejíž obraz je přenášen na palubní monitor. Co se týče další výbavy, za zmínku stojí klíček s možností uložit do něj osobní nastavení hned několika uživatelů, k mání je nově i vyhřívaný volant, sklopné stolky na zadní straně opěradel předních sedadel či u kombíku vyjímatelná svítilna v zavazadlovém prostoru. A kdy se Octavia po faceliftu objeví na trhu? Prodejci začnou přijímat objednávky ještě koncem letošního roku, první auta pak dorazí počátkem toho následujícího. Faceliftované verze Octavia RS a Octavia Scout přijdou o něco později.

V 90. letech byl ráfek Rally Racing zářivou ikonou a obouvaly jej všechny přední týmy soutěžící v mistrovství světa v rallye, Carlos Sainz se na nich roku 1990 stal šampionem. Nadčasový a nezaměnitelný design nyní italský výrobce vrací zpět do své nabídky, byť lehce upraven... (Pokračování...)
Na úvod jedna dobrá zpráva. I přes to, že se jedná o koncept autonomního vozu, tedy takového, který se dovede řídit úplně sám, počítá Peugeot s tím, že si své auto budete chtít občas řídit sami. Koncept Peugeot Instinct je tak vlastně vize toho, jak by mohlo podobně koncipované... (Pokračování...)
Stejně jako ostatní vozy značky DS se i nové SUV DS 7 Crossback snaží vyvolat dojem, že s konzumními modely Citroënu nemá nic společného. Případní zájemci se mohou dokonce těšit i na plug-in hybridní systém s přeplňovanou zážehovou „jedna-šestkou“ o výkonu 200 koní a... (Pokračování...)
Jméno Eclipse se naposledy na Mitsubishi objevilo v roce 2011, kdy skončila výroba čtvrté generace slavného kupé. Ačkoli to nebyl vyhraněný sporťák, od roku 1989 bylo prodáno okolo 1,4 milionu kusů. Proslavilo se i díky prvnímu filmu ze série Rychle a zběsile. Nyní se slavné jméno vrací na SUV... (Pokračování...)