Jaguar I-Pace: S elektromobilem na silnice

Čtěte více: Auta
Vydáno: 18. 1. 2017  /   Aktualizováno: 18. 1. 2017
Jaguar I-Pace: S elektromobilem na silnice
Britská automobilka se angažuje v šampionátu elektrických monopostů Formula E – a jak se zdá, s elektromobily chce nejpozději v roce 2018 vyrazit i na běžné silnice.

Co bylo ještě před několika lety naprosto nemyslitelné, to se pomalu ale jistě stává realitou. Britská kočka již nějakou dobu nabízí kromě tradičních modelů také SUV s dieselem, tím ale radikální rozšíření výrobního programu nekončí. Během dvou let Jaguar plánuje představit svůj první sériově vyráběný elektromobil a koncept I-Pace je jeho přímým předchůdcem.

Bateriemi napájený crossover byl stejně jako otevřený Maybach odhalen na autosalonu v Los Angeles, přičemž jeho design nevypadá pouze zajímavě, ale je také nadmíru účelný – koeficient čelního aerodynamického odporu činí pouze 0,29, což je pro automobily tohoto typu vynikající hodnota.

Základem studie s délkou 4680 mm, šířkou 1890 mm, výškou 1560 mm a rozvorem 2990 mm je sendvičová podlaha ukrývající kapalinou chlazené lithium-iontové akumulátory o celkové kapacitě 90 kWh, což je ekvivalent přibližně 35 litrů benzínu. Podle Jaguaru anebo spíše dle normovaného testu NEDC to stačí na dojezd 500 km a nabíjení na 80 procent kapacity by mělo zabrat pouze hodinu a půl.

Obojí je patrně možné, nutno ale říci, že udávanou spotřebu vůz dosáhne maximálně tak při ustálené jízdě rychlostí 80 km/h a obdobnou rychlost nabíjení zajistí pouze pořádný kabel schopný zvládnout nabíječku o výkonu až 50 kW, jelikož z běžné zásuvky o výkonu 3,68 kW by nabíjení trvalo nejméně čtyřiadvacet hodin.
Zmiňované baterie zásobují energií přední a zadní elektromotor. Každý z nich je dlouhý 500 mm, široký 234 mm, váží přibližně 38 kg a je schopen vyprodukovat 200 koní a 350 Nm. Hmotnost vozu známá není, s kombinovaným výkonem 400 koní však umí akcelerovat z nuly na 100 km/h za čtyři sekundy.

Umístění akumulátorů do podlahy a elektromotorů k příslušné poháněné nápravě (vpředu s dvojitými lichoběžníkovými rameny, vzadu multilink) nijak nesnížilo praktičnost auta, spíše naopak. I-Pace má jednak ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50 a kromě toho nabízí zavazadlový prostor o objemu až 530 litrů, což je více, než má po všech stránkách větší F-Pace.

Jak už bylo řečeno, Jaguar I-Pace dorazí na trh v roce 2018 a kromě Tesly Model X by se měl postavit podobně koncipovaným připravovaným crossoverům od Mercedesu a Audi.

Auta
V 90. letech byl ráfek Rally Racing zářivou ikonou a obouvaly jej všechny přední týmy soutěžící v mistrovství světa v rallye, Carlos Sainz se na nich roku 1990 stal šampionem. Nadčasový a nezaměnitelný design nyní italský výrobce vrací zpět do své nabídky, byť lehce upraven... (Pokračování...)
Auta
Na úvod jedna dobrá zpráva. I přes to, že se jedná o koncept autonomního vozu, tedy takového, který se dovede řídit úplně sám, počítá Peugeot s tím, že si své auto budete chtít občas řídit sami. Koncept Peugeot Instinct je tak vlastně vize toho, jak by mohlo podobně koncipované... (Pokračování...)
Auta
Stejně jako ostatní vozy značky DS se i nové SUV DS 7 Crossback snaží vyvolat dojem, že s konzumními modely Citroënu nemá nic společného. Případní zájemci se mohou dokonce těšit i na plug-in hybridní systém s přeplňovanou zážehovou „jedna-šestkou“ o výkonu 200 koní a... (Pokračování...)
Auta
Jméno Eclipse se naposledy na Mitsubishi objevilo v roce 2011, kdy skončila výroba čtvrté generace slavného kupé. Ačkoli to nebyl vyhraněný sporťák, od roku 1989 bylo prodáno okolo 1,4 milionu kusů. Proslavilo se i díky prvnímu filmu ze série Rychle a zběsile. Nyní se slavné jméno vrací na SUV... (Pokračování...)
Auta
Renault konečně odhalil produkční verzi dlouho slibovaného sporťáku Alpine A110, s nímž vzpomíná na legendární kupé s motorem vzadu ze 60. a 70. let. Novinka ale není jen designová připomínka, i ona má motor vzadu za kabinou a vypadá to, že se tu tvoří nová konkurence pro Porsche Cayman... (Pokračování...)
Auta
Bentley představilo speciální „paket“ Mulliner, který posune dojem z kvality, hodnoty a luxusu interiéru nového SUV Bentayga na úplně jinou úroveň. Obyčejná Bentayga bude najednou vedle Mullineru vypadat jako Fabia Junior. Dostanete exkluzivní čalounění sedadel a dekory do interiéru prakticky z jaké... (Pokračování...)