Jaguar I-Pace: S elektromobilem na silnice

Čtěte více: Auta
Vydáno: 18. 1. 2017  /   Aktualizováno: 18. 1. 2017
Jaguar I-Pace: S elektromobilem na silnice
Britská automobilka se angažuje v šampionátu elektrických monopostů Formula E – a jak se zdá, s elektromobily chce nejpozději v roce 2018 vyrazit i na běžné silnice.

Co bylo ještě před několika lety naprosto nemyslitelné, to se pomalu ale jistě stává realitou. Britská kočka již nějakou dobu nabízí kromě tradičních modelů také SUV s dieselem, tím ale radikální rozšíření výrobního programu nekončí. Během dvou let Jaguar plánuje představit svůj první sériově vyráběný elektromobil a koncept I-Pace je jeho přímým předchůdcem.

Bateriemi napájený crossover byl stejně jako otevřený Maybach odhalen na autosalonu v Los Angeles, přičemž jeho design nevypadá pouze zajímavě, ale je také nadmíru účelný – koeficient čelního aerodynamického odporu činí pouze 0,29, což je pro automobily tohoto typu vynikající hodnota.

Základem studie s délkou 4680 mm, šířkou 1890 mm, výškou 1560 mm a rozvorem 2990 mm je sendvičová podlaha ukrývající kapalinou chlazené lithium-iontové akumulátory o celkové kapacitě 90 kWh, což je ekvivalent přibližně 35 litrů benzínu. Podle Jaguaru anebo spíše dle normovaného testu NEDC to stačí na dojezd 500 km a nabíjení na 80 procent kapacity by mělo zabrat pouze hodinu a půl.

Obojí je patrně možné, nutno ale říci, že udávanou spotřebu vůz dosáhne maximálně tak při ustálené jízdě rychlostí 80 km/h a obdobnou rychlost nabíjení zajistí pouze pořádný kabel schopný zvládnout nabíječku o výkonu až 50 kW, jelikož z běžné zásuvky o výkonu 3,68 kW by nabíjení trvalo nejméně čtyřiadvacet hodin.
Zmiňované baterie zásobují energií přední a zadní elektromotor. Každý z nich je dlouhý 500 mm, široký 234 mm, váží přibližně 38 kg a je schopen vyprodukovat 200 koní a 350 Nm. Hmotnost vozu známá není, s kombinovaným výkonem 400 koní však umí akcelerovat z nuly na 100 km/h za čtyři sekundy.

Umístění akumulátorů do podlahy a elektromotorů k příslušné poháněné nápravě (vpředu s dvojitými lichoběžníkovými rameny, vzadu multilink) nijak nesnížilo praktičnost auta, spíše naopak. I-Pace má jednak ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50 a kromě toho nabízí zavazadlový prostor o objemu až 530 litrů, což je více, než má po všech stránkách větší F-Pace.

Jak už bylo řečeno, Jaguar I-Pace dorazí na trh v roce 2018 a kromě Tesly Model X by se měl postavit podobně koncipovaným připravovaným crossoverům od Mercedesu a Audi.

Auta
Dostal ale zcela nový lithium-iontový akumulátor s kapacitou 36 kWh, díky čemuž nabídne o 50 % větší dojezd. Volkswagen uvádí normovanou spotřebu 12,7 kWh na 100 km a dojezd 300 km. Ze standardní palubní nabíječky, kterou můžete zapojit doma do zásuvky, se e-Golf na plnou kapacitu nabije za šest... (Pokračování...)
Auta
O pohon se stará dvěma turbodmychadly přeplňovaný V6 o objemu 3,8 litru a o výkonu 600 koní, což je o 30 koní více než u standardního GT-R. Motor je osazen párem velkých turbodmychadel, která byla převzata ze závodního vozu kategorie GT3. Výkon je na všechna kola přenášen přes š... (Pokračování...)
Auta
Auto v ryze expresivním duchu luxusních vozů z řady Bespoke je jakýmsi alter egem Rollsu. Vyznačuje se temnými odstíny, větší asertivitou a sebedůvěrou. Design Black Badge bude dostupný pouze pro modely Wraith a Ghost. Nové temnější barevné provedení verze Black Badge lze pozorovat na úpravě so... (Pokračování...)
Auta
Tohle černočerné Audi R8 druhé generace s originálními barokně vypadajícími koly a květinovými vzory na některých částech karoserie docení nejspíše jen příznivci herního fenoménu s názvem Final Fantasy, jehož začátek se datuje do roku 1987. Ne že by u nás tato hra zn... (Pokračování...)
Auta
Asi není nijak zvlášť překvapivé, že si japonský koncern Fuji Heavy Industries vybral pro světovou premiéru konceptu velkého crossoveru právě losangeleský autosalon. Ve Spojených státech jsou SUV velikosti XL v kurzu více než kdekoli jinde na světě a právě Viziv-7 se sedmimístným interi... (Pokračování...)
Auta
Čínský start-up pod jménem NextEV možná ještě neznáte a stejně tak i automobilovou značku Nio, vězte však, že tato firma poměrně úspěšně vstoupila do šampionátu elektrických monopostů Formula E, když angažovala Nelsona Piqueta juniora a v sezóně 2014/15 získala titul. Aktuálně elektrick... (Pokračování...)