Ferrari J50: Speciální limitovaná edice

Vydáno: 27. 2. 2017  /   Aktualizováno: 7. 3. 2017
Ferrari J50: Speciální limitovaná edice
Italská automobilka v tokijském National Art Center představila speciální limitovanou edici J50, postavenou na bázi modelu 488 Spider.

Sběratelé italských strojů se vzpínajícím se koníkem ve znaku se mohou postavit na hlavu, nicméně Ferrari vyrobí pouze deset exemplářů tohoto vozu. Více ani ťuk. Oficiální označení novinky je J50, tvůrci mluví o barchettě (tedy lodičce, jak se někdy těmto otevřeným vozům na Apeninském poloostrově přezdívá), především má ale jít o poctu původním špičkovým modelům značky ze sedmdesátých a osmdesátých let, jako byly 288 GTO, F40 a F50.

Základy neočekávaného sportovního vozu jsou relativně jednodušší. Konstruktéři divize Special Projects a zaměstnanci designového oddělení Ferrari Styling Center při návrhu použili model 488 Spider se dvěma turbodmychadly přeplňovaným V8 o objemu 3,9 litru, který má ve standardním provedení 670 koní a 760 Nm. O změně maximálního točivého momentu firma nemluví, výkon ale poskočil na 690 koní. Tato změna dynamikou auta téměř jistě zamávala, Scuderia ale v tomto směru mlčí, takže si musíme vystačit s oficiálními daty Spideru, který zvládne „stovku“ za rovné tři sekundy a rozjede se na 325 km/h.

Ačkoli auto kvůli svému přednímu oknu, plynule navazujícímu na boční skla (což je detail, při kterém se návrháři nechali inspirovat průzorem helmy), vypadá, že je bez skládací hliníkové střechy, ve skutečnosti tomu tak není. Místo ní jsou zde odnímatelné karbonové panely, které může posádka uložit za sedadla. Když už jsme u nich, za zmínku stojí také černo-červené čalounění kombinující kůži a Alcantaru, jejichž barvy korespondují se zevnějškem i palubní deskou.

Na ženevský autosalon si ještě chvíli budeme muset počkat, automobilky nicméně už nyní ve značném předstihu představují své novinky, kterými se chtějí pochlubit počátkem března na výstavišti Palexpo. Jednou z nich je také mladoboleslavská automobilka. Ta na svém stánku vystav... (Pokračování...)
Nové XV bude postaveno na nové modulární platformě SGP, která se již zabydlela pod karoserií zbrusu nové Imprezy, a je tedy předem zřejmé, že se novinka vydá ve šlépějích svého předchůdce. Také první obrazová upoutávka naznačuje, že XV bude opět vypadat jako Impreza na chůd... (Pokračování...)
Hned od počátku letošního roku proto přichází s modernizací modelové řady GT, kterou poznáte podle přepracované přední masky nazvané Panamericana, přebrané z nejvýkonnější verze GT R, a zvětšené byly rovněž postranní „lapače“ vzduchu v předním ná... (Pokračování...)
Po technické stránce jde o „běžný“ vůz, mezi předními koly má atmosférický V12 o objemu 6,75 litru s výkonem 460 koní a točivým momentem 720 Nm, který stačí k akceleraci z místa na 100 km/h za 6,1 sekundy a nejvyšší rychlosti 240 km/h, jeho výbava z něj však... (Pokračování...)