SEAT Ibiza: Tohle je pátá generace, seznamte se

Čtěte více: Auta
Vydáno: 27. 3. 2017  /   Aktualizováno: 27. 3. 2017
SEAT Ibiza: Tohle je pátá generace, seznamte se
Španělská automobilka odhalila pátou generaci modelové řady Ibiza. Stojí na zbrusu nové platformě a nabídne motory s výkonem od 80 do 150 koní.

Zepředu vypadá jako Leon, nicméně to, na co se díváte, je kompletně nová Ibiza. Jako první vůz koncernu Volkswagen je postavená na nové variantě modulární platformy MQB s přídomkem A0, která výrazným způsobem mění některé základní rozměry. Malý hatchback je o dva milimetry kratší a o milimetr nižší než předchůdce, nicméně jeho šířka narostla o 87 mm a o celých 95 mm se podařilo prodloužit rozvor na celkových 2564 mm. SEAT slibuje významné zvětšení interiéru, a to včetně zavazadlového prostoru. Jeho základní objem vyrostl o 63 na 355 litrů. Co uvedené změny provedly s hmotností Ibizy, prozatím nevíme, konstruktérům se však podařilo zvýšit torzní tuhost karoserie až o 30 %. Dále byste asi měli vědět, že Ibiza dorazí na trh s pětidveřovou karoserií a od počátku bude k mání se třemi motory. Základem se stane přeplňovaný zážehový litrový tříválec naladěný na 95, respektive 115 koní a významnou novinou je nový čtyřválec 1.5 TSI Evo, který bude mít 150 koní. Diesel bude pod kapotou novinky pouze jeden, konkrétně čtyřválec 1.6 TDI, ovšem nabízen bude ve třech výkonových variantách. Nejslabší bude mít 80, prostřední 95 a nejsilnější nabídne 115 koní. Alternativou k těmto pohonným jednotkám se pak stane motor 1.0 TSI CNG naladěný na 90 koní a schopný spalovat zemní plyn. Pokud jde o převodovky, modely s výkonem do 95 koní dostanou pětistupňový manuál, silnější motorizace budou pro změnu párovány se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou a vybrané verze i s příplatkovou sedmistupňovou převodovkou DSG.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)