Ford Fiesta ST: Dvě stě koní

Čtěte více: Auta
Vydáno: 3. 5. 2017  /   Aktualizováno: 3. 5. 2017
Ford Fiesta ST: Dvě stě koní
Ford Fiesta dostal tříválec, který občas běží jenom na dva válce. Má ale výkon rovných dvě stě koní.

Kam ten svět spěje, když už i ostrý hatchback má downsizovaný tříválec? Ford omladil rychlou Fiestu ST a místo čtyřválcové „jedna-šestky“ je pod kapotou úplně nový tříválec o objemu 1,5 litru. Aby toho nebylo málo, při částečném zatížení se ještě jeden válec odpojí, takže nová rychlá Fiesta je vlastně jen dvouválec. Jenže motor má špičkový výkon 200 koní, točivý moment 290 Nm a z nuly na 100 km/h Fiesta ST zrychlí za 6,7 sekundy. Další údaje Ford zatím neuvádí. Zajímavostí je, že válec se odpojí nebo připojí za pouhých 14 milisekund. Například mrknutí oka trvá asi 50 milisekund, takže řidič přepínání válců snad ani nepostřehne. Nově se bude Ford Fiesta ST prodávat i v pětidveřovém provedení a dostanete nejen přepínání jízdních režimů, ale také elektronickou náhražku samosvorného diferenciálu, která přibrzďuje nadlehčené vnitřní kolo. Nechybí ale klasická přímo řazená převodovka a dokonce i mechanická ruční brzda, která je dnes už docela velkou vzácností. Spolu s plně vypínatelným systémem kontroly stability pak nová Fiesta ST slibuje dostatek pubertální zábavy. I o ten správný zvuk má být postaráno.

Auta
Na autosalonu v Šanghaji bude představena první moderní elektrická Škoda. Tedy, nepočítáme testovací elektrickou Octavii, která jezdila před několika lety. Tohle je úplně nový model, který vzniká na koncernové platformě MEB, určené výhradně pro elektrické vozy. Zajímav... (Pokračování...)
Auta
Volkswagen Arteon je především duchovním nástupcem modelu CC. Základní techniku tak opět sdílí s Passatem, v tomto případě tedy platformu MQB s motory vpředu napříč a pohonem předních kol. Zajímavé ale je, že toto luxusnější a lépe vybavené provedení vlastně bude prozat... (Pokračování...)
Auta
Ostrých malých hatchbacků není nikdy dost a Toyota teď přichází do poměrně našlapaného segmentu s vlastním přírůstkem. Ačkoli se recept může zdát úplně stejný jako u ostatních výrobců, přece jen tu jsou drobné odlišnosti. Ostrá Toyota Yaris se jmenuje GRMN, což znamená... (Pokračování...)
Auta
Možná jste zaznamenali, že Audi před několika měsíci představilo koncept hybridního SUV Q8. Audi Q8 sport concept je dalším příběhem na podobné téma, který kombinuje šestiválec 3.0 TFSI s elektrickým kompresorem a elektromotory. Automobilka na něm chce ukázat, jak snadno lze snížit reálnou... (Pokračování...)
Auta
Honda neváhala na autosalonu v Ženevě představit také provedení Type R již desáté generace modelu Civic. Proti současnému Civicu Type R se základní recept nemění, pod kapotou pracuje pořád přeplňovaný dvoulitr VTEC a přes šestistupňovou přímo řazenou převodovku pohání přední kola. Podle... (Pokračování...)
Auta
Jednou z poměrně zásadních ženevských novinek bylo Audi RS 5. Po modernizaci běžné modelové řady a dokonce i verze S5 bylo jen otázkou času, kdy dorazí vrcholné provedení RS konkurující Mercedesu-AMG C 63 nebo BMW M4. Mezigenerační snížení hmotnosti ze 1715 na 1655 kg určitě přivítají... (Pokračování...)