Ford Fiesta ST: Dvě stě koní

Čtěte více: Auta
Vydáno: 3. 5. 2017  /   Aktualizováno: 3. 5. 2017
Ford Fiesta ST: Dvě stě koní
Ford Fiesta dostal tříválec, který občas běží jenom na dva válce. Má ale výkon rovných dvě stě koní.

Kam ten svět spěje, když už i ostrý hatchback má downsizovaný tříválec? Ford omladil rychlou Fiestu ST a místo čtyřválcové „jedna-šestky“ je pod kapotou úplně nový tříválec o objemu 1,5 litru. Aby toho nebylo málo, při částečném zatížení se ještě jeden válec odpojí, takže nová rychlá Fiesta je vlastně jen dvouválec. Jenže motor má špičkový výkon 200 koní, točivý moment 290 Nm a z nuly na 100 km/h Fiesta ST zrychlí za 6,7 sekundy. Další údaje Ford zatím neuvádí. Zajímavostí je, že válec se odpojí nebo připojí za pouhých 14 milisekund. Například mrknutí oka trvá asi 50 milisekund, takže řidič přepínání válců snad ani nepostřehne. Nově se bude Ford Fiesta ST prodávat i v pětidveřovém provedení a dostanete nejen přepínání jízdních režimů, ale také elektronickou náhražku samosvorného diferenciálu, která přibrzďuje nadlehčené vnitřní kolo. Nechybí ale klasická přímo řazená převodovka a dokonce i mechanická ruční brzda, která je dnes už docela velkou vzácností. Spolu s plně vypínatelným systémem kontroly stability pak nová Fiesta ST slibuje dostatek pubertální zábavy. I o ten správný zvuk má být postaráno.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)