Jaguar vyvíjí závodní GT

Čtěte více: Auta
Vydáno: 11. 5. 2017  /   Aktualizováno: 15. 5. 2017
Jaguar vyvíjí závodní GT
Po více než 50 letech...

Základem je model F-Type, auto je vyvíjeno pro závody v kategorii GT4 a celé to má na starosti oddělení Special Vehicle Operations ve Warwickshiru. Jedná se tak o první závodní auto od 60. let a modelu E-Type Lightweight, které si Jaguar vyvíjí vlastními silami. Jaguar si na to najal Grahama Humphryse, designéra BMW V12 LMR, které v roce 1999 vyhrálo 24h v Le Mans. Humphrys naposledy působil u Aston Martinu, kde společně s Adrianem Neweyem projektoval hypersport Valkyrie. V minulosti také pracoval na vývoji závodního Bentley Continetal GT3. Finance na vývoj F-Typu GT4 podle všeho plynou od Jamese Holdera, jednoho ze zakladatelů oděvní značky Superdry.

Ten loni startoval ve vybraných závodech britského a evropského GT šampionátu s Aston Martinem Vantage GT4. Údajně by měly vzniknout celkem tři vozy, které se v průběhu sezóny objeví v mistrovství Evropy GT4. F-Type GT4 bude první oficiální závodní auto Jaguaru od XKR GT2, které s podporou automobilky vyvíjel tým Paula Gentilozziho. Je ale potřeba říci, že F-Type GT4 není návratem automobilky do závodů GT, přestože už před několika lety byla blízko rozhodnutí spustit vývoj F-Typu GT3. Jaguar se bude nadále soustředit na své působení v sérii Formula E.

Auta
Na autosalonu v Šanghaji bude představena první moderní elektrická Škoda. Tedy, nepočítáme testovací elektrickou Octavii, která jezdila před několika lety. Tohle je úplně nový model, který vzniká na koncernové platformě MEB, určené výhradně pro elektrické vozy. Zajímav... (Pokračování...)
Auta
Volkswagen Arteon je především duchovním nástupcem modelu CC. Základní techniku tak opět sdílí s Passatem, v tomto případě tedy platformu MQB s motory vpředu napříč a pohonem předních kol. Zajímavé ale je, že toto luxusnější a lépe vybavené provedení vlastně bude prozat... (Pokračování...)
Auta
Ostrých malých hatchbacků není nikdy dost a Toyota teď přichází do poměrně našlapaného segmentu s vlastním přírůstkem. Ačkoli se recept může zdát úplně stejný jako u ostatních výrobců, přece jen tu jsou drobné odlišnosti. Ostrá Toyota Yaris se jmenuje GRMN, což znamená... (Pokračování...)
Auta
Možná jste zaznamenali, že Audi před několika měsíci představilo koncept hybridního SUV Q8. Audi Q8 sport concept je dalším příběhem na podobné téma, který kombinuje šestiválec 3.0 TFSI s elektrickým kompresorem a elektromotory. Automobilka na něm chce ukázat, jak snadno lze snížit reálnou... (Pokračování...)
Auta
Honda neváhala na autosalonu v Ženevě představit také provedení Type R již desáté generace modelu Civic. Proti současnému Civicu Type R se základní recept nemění, pod kapotou pracuje pořád přeplňovaný dvoulitr VTEC a přes šestistupňovou přímo řazenou převodovku pohání přední kola. Podle... (Pokračování...)
Auta
Jednou z poměrně zásadních ženevských novinek bylo Audi RS 5. Po modernizaci běžné modelové řady a dokonce i verze S5 bylo jen otázkou času, kdy dorazí vrcholné provedení RS konkurující Mercedesu-AMG C 63 nebo BMW M4. Mezigenerační snížení hmotnosti ze 1715 na 1655 kg určitě přivítají... (Pokračování...)