Volvo XC60: Zmenšená XC90

Čtěte více: Auta
Vydáno: 12. 5. 2017  /   Aktualizováno: 15. 5. 2017
Volvo XC60: Zmenšená XC90
Nové Volvo XC60 je vlastně taková zmenšená XC90 se všemi moderními bezpečnostními asistenty.

Volvo XC60 vypadá, jako byste vzali XC90 a nastavili v editoru „zmenšit na 90 %“. Základem nového modelu je rovněž modulární platforma SPA, což znamená přeplňované dvoulitrové čtyřválce vpředu napříč. Ačkoli Volvo nabízí také hybrid, pamatuje stále ještě také na diesely. Ty jsou i po aktuálních skandálech se šizením při měření emisí v Evropě stále v kurzu. Politici je chtějí zakázat, zdanit a omezit, zákazníci si z toho ale nic moc nedělají a kupují je jako teplé housky.

Dvoulitrový diesel ve verzích D4 a D5 nabídne výkon 190, respektive 235 koní. Zážehový dvoulitr má pak výkon 254 koní ve verzi T5 a 320 koní ve verzi T6. Hybrid se stejně jako v případě XC90 jmenuje T8 Twin Engine a celkový výkon pohonné jednotky činí hodně zajímavých 407 koní.
Volvo je známé tím, že ve svých posledních produktech dělá z řidičů nesvéprávné jedince a úzkostlivě se je snaží uchránit jakéhokoli nebezpečí. XC60 se tak snaží udržet sama v pruhu, hlídá prostor kolem celého auta, dává pozor na chodce, cyklisty a zvěř, udržuje bezpečnou vzdálenost od ostatních aut a podobně. Dokonce se údajně umí vyhnout protijedoucímu autu a zabránit tak srážce.

Auta
Na autosalonu v Šanghaji bude představena první moderní elektrická Škoda. Tedy, nepočítáme testovací elektrickou Octavii, která jezdila před několika lety. Tohle je úplně nový model, který vzniká na koncernové platformě MEB, určené výhradně pro elektrické vozy. Zajímav... (Pokračování...)
Auta
Volkswagen Arteon je především duchovním nástupcem modelu CC. Základní techniku tak opět sdílí s Passatem, v tomto případě tedy platformu MQB s motory vpředu napříč a pohonem předních kol. Zajímavé ale je, že toto luxusnější a lépe vybavené provedení vlastně bude prozat... (Pokračování...)
Auta
Ostrých malých hatchbacků není nikdy dost a Toyota teď přichází do poměrně našlapaného segmentu s vlastním přírůstkem. Ačkoli se recept může zdát úplně stejný jako u ostatních výrobců, přece jen tu jsou drobné odlišnosti. Ostrá Toyota Yaris se jmenuje GRMN, což znamená... (Pokračování...)
Auta
Možná jste zaznamenali, že Audi před několika měsíci představilo koncept hybridního SUV Q8. Audi Q8 sport concept je dalším příběhem na podobné téma, který kombinuje šestiválec 3.0 TFSI s elektrickým kompresorem a elektromotory. Automobilka na něm chce ukázat, jak snadno lze snížit reálnou... (Pokračování...)
Auta
Honda neváhala na autosalonu v Ženevě představit také provedení Type R již desáté generace modelu Civic. Proti současnému Civicu Type R se základní recept nemění, pod kapotou pracuje pořád přeplňovaný dvoulitr VTEC a přes šestistupňovou přímo řazenou převodovku pohání přední kola. Podle... (Pokračování...)
Auta
Jednou z poměrně zásadních ženevských novinek bylo Audi RS 5. Po modernizaci běžné modelové řady a dokonce i verze S5 bylo jen otázkou času, kdy dorazí vrcholné provedení RS konkurující Mercedesu-AMG C 63 nebo BMW M4. Mezigenerační snížení hmotnosti ze 1715 na 1655 kg určitě přivítají... (Pokračování...)