Volvo XC60: Zmenšená XC90

Čtěte více: Auta
Vydáno: 12. 5. 2017  /   Aktualizováno: 15. 5. 2017
Volvo XC60: Zmenšená XC90
Nové Volvo XC60 je vlastně taková zmenšená XC90 se všemi moderními bezpečnostními asistenty.

Volvo XC60 vypadá, jako byste vzali XC90 a nastavili v editoru „zmenšit na 90 %“. Základem nového modelu je rovněž modulární platforma SPA, což znamená přeplňované dvoulitrové čtyřválce vpředu napříč. Ačkoli Volvo nabízí také hybrid, pamatuje stále ještě také na diesely. Ty jsou i po aktuálních skandálech se šizením při měření emisí v Evropě stále v kurzu. Politici je chtějí zakázat, zdanit a omezit, zákazníci si z toho ale nic moc nedělají a kupují je jako teplé housky.

Dvoulitrový diesel ve verzích D4 a D5 nabídne výkon 190, respektive 235 koní. Zážehový dvoulitr má pak výkon 254 koní ve verzi T5 a 320 koní ve verzi T6. Hybrid se stejně jako v případě XC90 jmenuje T8 Twin Engine a celkový výkon pohonné jednotky činí hodně zajímavých 407 koní.
Volvo je známé tím, že ve svých posledních produktech dělá z řidičů nesvéprávné jedince a úzkostlivě se je snaží uchránit jakéhokoli nebezpečí. XC60 se tak snaží udržet sama v pruhu, hlídá prostor kolem celého auta, dává pozor na chodce, cyklisty a zvěř, udržuje bezpečnou vzdálenost od ostatních aut a podobně. Dokonce se údajně umí vyhnout protijedoucímu autu a zabránit tak srážce.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)