Jeep Compass: Velká modernizace

Čtěte více: Auta
Vydáno: 12. 5. 2017  /   Aktualizováno: 15. 5. 2017
Jeep Compass: Velká modernizace
Velká modernizace se dotkla Jeepu Compass. Konečně vypadá jako opravdový Jeep.

Nový Jeep Compass dorazil i v evropském provedení. Sice se jedná o globální model, ale odlišnosti pro jednotlivé trhy jsou zřejmé. Americká verze má třeba jinak koncipované nárazníky, světlomety a rozdíly najdeme i v interiéru. Základní technika je ale stejná a Jeep se chlubí nejlepšími terénními schopnostmi v dané třídě. Toho ale asi nebude zase tak těžké dosáhnout, když se podíváme na silnice orientovanou konkurenci s pohonem předních kol. Vedle předokolky můžete mít v Jeepu Compass i čtyřkolku, která by toho měla v terénu zvládnout opravdu hodně. Například verze Trailhawk se chlubí o 25 mm vyšším podvozkem a celkovou světlostí 229 mm.

Základem je turbodmychadlem přeplňovaná zážehová 1.4 MultiAir s výkonem 140 koní. Tu můžete mít jen s pohonem předních kol a přímo řazenou převodovkou. Silnější provedení o výkonu 170 koní má devítistupňový automat a čtyřkolku. Nešlo by to ovšem bez dieselu, motor 1.6 Multijet má parametry120 koní a 320 Nm. Ten je také nabízen jen jako předokolka s manuálem. Dvoulitrový diesel má výkon 140 koní, točivý moment 350 Nm a dostanete ho jen s pohonem všech kol. Vybrat si můžete mezi manuálem a automatem. Nejsilnější dvoulitrový diesel má 170 koní a je k dispozici pouze s automatem a pohonem všech kol.

Zásadní modernizace se dotkla bezpečnostních a asistenčních systémů a také výbavy i funkcí multimediálního systému. Prodej evropské verze Jeepu Compass bude zahájen v létě a základní ceny na jednotlivých trzích se budou pohybovat kolem 25 000 eur, tedy asi 670 000 korun.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)