Toyota Yaris GRMN: Podpora značky ve WRC

Čtěte více: Auta
Vydáno: 25. 5. 2017  /   Aktualizováno: 25. 5. 2017
Toyota Yaris GRMN: Podpora značky ve WRC
Toyota posílá na trh docela zajímavý ostrý Yaris. Má podpořit snažení značky ve WRC.

Ostrých malých hatchbacků není nikdy dost a Toyota teď přichází do poměrně našlapaného segmentu s vlastním přírůstkem. Ačkoli se recept může zdát úplně stejný jako u ostatních výrobců, přece jen tu jsou drobné odlišnosti.

Ostrá Toyota Yaris se jmenuje GRMN, což znamená Gazoo Racing Masters of Nürburgring. Ehm... Důležité ale je, že pod kapotou mocně vytuněného Yarisu je „osmnáctistovka“ přeplňovaná kompresorem místo obvyklého turba. Motor má výkon 210 koní přenášený přes klasickou šestistupňovou přímo řazenou převodovku a v této třídě ne zrovna obvyklý mechanický samosvorný diferenciál Torsen pohání přední kola.

Toyota tvrdí, že akcelerace na 100 km/h a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h na „čtyřku“ bude nejlepší ve třídě těchto ostrých malých hatchbacků. Podvozek vychází ze standardního Yarisu, ale má samozřejmě úplně jiné pružiny, tlumiče a další komponenty. Vzadu je torzní příčka, ale to by vadit nemělo, pokud bude celý podvozek dobře nastavený.

Hlavním soupeřem Yarisu GRMN bude samozřejmě nová tříválcová Fiesta ST, ale časem přijde i nové Clio RS, bude také ostré Polo GTI a dokonce možná i Polo R.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)