Škoda Vision E: Elektrické kupé-SUV

Čtěte více: Auta
Vydáno: 29. 5. 2017  /   Aktualizováno: 29. 5. 2017
Škoda Vision E: Elektrické kupé-SUV
Česká automobilka připravuje elektrické kupé-SUV. První náznak nového modelu vidíme na konceptu Vision E.

Na autosalonu v Šanghaji bude představena první moderní elektrická Škoda. Tedy, nepočítáme testovací elektrickou Octavii, která jezdila před několika lety. Tohle je úplně nový model, který vzniká na koncernové platformě MEB, určené výhradně pro elektrické vozy. Zajímavé také je, že je to SUV podobné koncepce jako třeba BMW X6, takže neklade praktičnost úplně na první místo. Ještě než se v roce 2020 objeví produkční verze tohoto kupé-SUV, uvidíme plug-in hybridní Superb. Škoda Vision E je tedy především připomínkou toho, že česká automobilka myslí i na elektromobilitu. Do roku 2025 bude mít na trhu pět elektromobilů.

K pohonu konceptu Vision E slouží elektromotory o celkovém výkonu 306 koní. Vlastně je to nejvýkonnější model Škodovky současnosti. Maximální rychlost byla omezena na 180 km/h, ale automobilka slibuje na jedno nabití dojezd 500 km. Z vlastní zkušenosti se současnými elektromobily ale víme, že realita je vždy zhruba o třetinu horší než sliby automobilek.

Škoda Vision E ale není jen o elektromobilitě, nýbrž i o autonomním řízení. Škoda uvádí, že podle nejnovějších průzkumů bude v roce 2030 jezdit až 15 procent aut bez řidiče. Škoda Vision E patří do tzv. třetího stupně autonomního řízení. Umí se samočinně pohybovat v kolonách, v režimu autopilota projede některé úseky dálnic, drží se v jízdním pruhu, umí se vyhnout nebo předjíždět a automaticky vyhledává volná parkovací místa, do kterých pak sama zajede.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)