Honda Civic Type R je nejrychlejší předokolka na Ringu

Čtěte více: Auta
Vydáno: 17. 7. 2017  /   Aktualizováno: 16. 8. 2017
Honda Civic Type R je nejrychlejší předokolka na Ringu
Nová generace Civicu Type R stanovila nový rekord pro sériové předokolky na Severní smyčce Nürburgringu.

Honda začne letos v létě prodávat ostré provedení Type R odvozené z již desáté generace modelu Civic. Všechny zájemce chce teď nalákat tím, že v dubnu auto stanovilo nový rekord pro sériově vyráběné předokolky na legendární Nordschleife. Tento slavný přírodní závodní okruh v Německu objel nový Civic Type R v čase 7:43,8. To už je opravdu velmi silný marketingový nástroj.

Pro měření časů sice neplatí žádná oficiální metodika, takže si automobilky můžou do propagačních materiálů dát, co chtějí. Je ale takové nepsané pravidlo, že by měly být použity alespoň schválené silniční pneumatiky, na kterých se pak auto prodává (případně jsou za příplatek), a auto v takové specifikaci, v jaké si ho můžete koupit u dealera. Honda se ohání tím, že všechna tato pravidla dodržela, i když vůz použitý k rekordnímu pokusu měl navíc bezpečnostní rám. A kvůli tomu Honda prý odebrala z auta klimatizaci a audiosystém, aby se vyvážil nárůst hmotnosti.

Honda Civic Type R má stále přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec VTEC, nyní má tento motor výkon 320 koní a točivý moment 400 Nm. Pořád je tu také klasický šestistupňový manuál a samosvorný diferenciál. Velikou změnou je pak příchod nezávislého zavěšení zadních kol, které nahrazuje dřívější „torzku“. To vše stojí za tím, že je nový Civic Type R na Nordschleife o skoro sedm sekund rychlejší než minulá generace.

Časy produkčních předokolek, které se na Nordschleife dostaly pod osm minut:

Honda Civic Type R 7:43,8 (duben 2017)
VW Golf GTI Clubsport S 7:49,2 (duben 2016)
Honda Civic Type R 7:50,6 (květen 2014)
Renault Mégane R.S. 275 Trophy-R 7:54,3 (červen 2014)
SEAT Leon Cupra 7:58,4 (březen 2014)

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)