Opel Grandland X: Nový crossover se základy Peugeotu 3008

Čtěte více: Auta
Vydáno: 7. 8. 2017  /   Aktualizováno: 16. 8. 2017
Opel Grandland X: Nový crossover se základy Peugeotu 3008
Nový crossover od Opelu je postaven na základech Peugeotu 3008. Snaží se ale tvářit, že tomu tak není.

Spolupráce mezi Opelem a koncernem PSA Peugeot-Citroën nezačíná až nyní, kdy francouzský koncern Opel koupil. Značky už delší dobu pracují na společných platformách a právě nový crossover Opel Grandland X jednu takovou využívá. Stejnou má třeba Peugeot 3008, obě auta mají totožný rozvor náprav 2675 mm. Jenže tam podobnosti končí. Opel má mít motory s vlastním naladěním, vlastní nastavení podvozku a jiný interiér či prvky výbavy. Není to tedy jen Peugeot s jinou maskou chladiče a znakem na kapotě. Otázka je, jestli to bude vůbec někoho zajímat, protože dnes jsou všechna auta v téhle kategorii prakticky stejná.

Opel se ani nezmiňuje o motorech, o těch se dozvíme více informací až v rámci světové premiéry na podzimním autosalonu ve Frankfurtu. Automobilka se ale chlubí tím, že novinka dostane moderní bezpečnostní a komfortní asistenty obvyklé spíše ve vozech vyšší cenové kategorie. Za důležitý považuje Opel objem kufru, nový model Grandland X odveze v základním uspořádání 514 litrů nákladu, po sklopení zadních sedaček až 1652 litrů. Prodej bude podle všeho zahájen na začátku roku 2018.

Auta
Asi vás nepřekvapí, že i Jaguar a Land Rover si pro budoucnost představují auta, která vlastně nebudete (a ani nebudete chtít) řídit. A vlastně je ani nebudete vlastnit, budete se o ně pěkně dělit s ostatními, protože tak je to přece lepší. Aspoň to tedy všichni říkají... Takže auto pro druhou polovinu 21. stolet... (Pokračování...)
Auta
Citroën C3 Aircross si bere designové prvky ze staršího konceptu Mehari, a pokud se ptáte na techniku, asi vás nijak nepřekvapí, že se pod originální karoserií ukrývají vnitřnosti Citroënu C3 a příbuzných vozů z koncernu PSA Peugeot-Citroën. Základem je zážehový tř... (Pokračování...)
Auta
Alcraft se mimo jiné věnuje například výrobě doplňků, převážně pro britské vozy. Nyní se však chystá na auto jako takové. Během dvou let bychom měli vidět první předprodukční prototypy elektromobilu, na jehož vývoji se podílejí bývalí inženýři Morganu, Toyoty, Daewoo a Michelinu... (Pokračování...)
Auta
Pod kapotou modernizovaného „zetka“ zůstává atmosférický šestiválec o objemu 3,7 litru a výkonu 328 koní, který může být párován s klasickou přímo řazenou převodovkou s upravenou odolnější spojkou od společnosti Exedy a automatickými meziplyny, nebo se sedmistupňov... (Pokračování...)
Auta
Jediné, co nově označeným modelům zůstane, bude kombinace písmen TDI nebo TFSI pro vznětový, respektive zážehový motor. Asi není tajemstvím, že se jedná o zvyk především z Číny, ale Audi se trochu ostýchá to veřejně přiznat. Je potřeba si ale připustit, že Čína je nesmírně důležit... (Pokračování...)
Auta
Od běžné i3 se verze i3s liší silnějším elektromotorem, který má místo 170 koní a 250 Nm hned 184 koní a 270 Nm. Na „stovku“ zrychlí o 0,4 sekundy rychleji, tedy už za 6,9 sekundy. Stejně jako pro běžnou verzi si i do i3s můžete objednat zážehový dvouválec jako generátor pro... (Pokračování...)