Opel Grandland X: Nový crossover se základy Peugeotu 3008

Čtěte více: Auta
Vydáno: 7. 8. 2017  /   Aktualizováno: 16. 8. 2017
Opel Grandland X: Nový crossover se základy Peugeotu 3008
Nový crossover od Opelu je postaven na základech Peugeotu 3008. Snaží se ale tvářit, že tomu tak není.

Spolupráce mezi Opelem a koncernem PSA Peugeot-Citroën nezačíná až nyní, kdy francouzský koncern Opel koupil. Značky už delší dobu pracují na společných platformách a právě nový crossover Opel Grandland X jednu takovou využívá. Stejnou má třeba Peugeot 3008, obě auta mají totožný rozvor náprav 2675 mm. Jenže tam podobnosti končí. Opel má mít motory s vlastním naladěním, vlastní nastavení podvozku a jiný interiér či prvky výbavy. Není to tedy jen Peugeot s jinou maskou chladiče a znakem na kapotě. Otázka je, jestli to bude vůbec někoho zajímat, protože dnes jsou všechna auta v téhle kategorii prakticky stejná.

Opel se ani nezmiňuje o motorech, o těch se dozvíme více informací až v rámci světové premiéry na podzimním autosalonu ve Frankfurtu. Automobilka se ale chlubí tím, že novinka dostane moderní bezpečnostní a komfortní asistenty obvyklé spíše ve vozech vyšší cenové kategorie. Za důležitý považuje Opel objem kufru, nový model Grandland X odveze v základním uspořádání 514 litrů nákladu, po sklopení zadních sedaček až 1652 litrů. Prodej bude podle všeho zahájen na začátku roku 2018.

Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)