Rolls-Royce Phantom: Nová generace nejluxusnější limuzíny

Čtěte více: Auta
Vydáno: 4. 10. 2017  /   Aktualizováno: 4. 10. 2017
Rolls-Royce Phantom: Nová generace nejluxusnější limuzíny
Nejluxusnější sériově vyráběná limuzína světa se dočkala nové generace!

Slovíčko sériově je potřeba u Rolls-Royce Phantom brát trochu s rezervou, protože prakticky každé auto je kompletováno ručně vybraným týmem techniků a na zvláštní objednávku. Nicméně například platforma je pro všechny kusy shodná a stejně tak části karoserie. Takže se vlastně jedná o sériovou výrobu.

Zatímco minulá generace Phantomu byla založena na BMW řady 7 E66, nový Phantom má vlastní celohliníkovou platformu a s novým BMW řady 7 nemá společného skoro nic. Britská automobilka slibuje vyšší tuhost, díky natáčení zadní nápravy vyšší stabilitu a lepší ovladatelnost, ale klientelu, která zřejmě bude především sedět vzadu, zajímá hlavně to, jak je na tom komfort. Rolls-Royce říká, že nový Phantom bude nejtišší auto se spalovacím motorem na světě. Použito je třeba 130 kg dodatečné zvukové izolace.

Pod kapotou nového Phantomu se usadil V12 o tradičním objemu 6,75 litru. Poprvé ale dostal přeplňování. Rolls-Royce dříve uváděl v tabulce výkonů slovíčko dostatečné, přesná hodnota dnes zní 571 koní a 900 Nm. Ano, to jsou dostatečné hodnoty. O přenos síly na zadní nápravu se stará osmistupňový automat ZF.

Rolls-Royce začal pro nový Phantom nabízet program The Gallery, ve kterém si necháte interiér navrhnout od známých umělců a designérů. Pokud jde o použité materiály, zapomeňte na plast. Ve Phantomu je jen pravá kůže, kámen, sklo, opravdové dřevo a dokonce můžete mít i peří.

Phantomu nechybí moderní asistenční systémy a třeba laserové světlomety s dosvitem 600 m. Jezdí na 22" kolech, ale drncat nebude, protože aktivní podvozek čte stav silnice před autem a na nerovnosti ho připraví dopředu. Podle tradice se nikde nemluví o ceně, protože pokud se na ni ptáte, nemůžete si Rolls-Royce dovolit.

Tatra očima Františka Kardause
Auta
Nově objevené unikátní kreslené návrhy na plakáty automobilů Tatra, původní sádrový model Tatry a plakát od významného designéra a grafika Františka Kardause a mnoho dalšího nabídne Aukční dům Sýpka na své aukci v neděli 15.10. 2017 v 13.30 hod. v Topičově... (Pokračování...)
Auta
Ono to může v souvislosti s kompaktním hatchbackem segmentu B znít jako oxymóron, ale ne každý chce malé auto se základní výbavou. A Fiesta Vignale cílí především na movitější klientelu, která se spokojí s kompaktním autem a nepotřebuje si zvyšovat společenskou prestiž... (Pokračování...)
Auta
Ostrý Yaris je bezpochyby zpestřením trhu s malými hot hatchi, otázkou ovšem je, jak v nabité konkurenci obhájí velmi ambiciózní cenovku 850 000 korun. Pod kapotou ostrého Yarisu pracuje kompresorem přeplňovaná „jedna-osmička“ o výkonu 212 koní a točivém momentu 249 Nm (jsou to... (Pokračování...)
Auta
Model RX se tak dočká sedmimístného provedení, které převezme stávající designové prvky a vlastně jen natáhne současné RX o pár centimetrů a přidá rozměrnější zadní okno, aby cestující ve třetí řadě neměli klaustrofobii. Lexus RX bude k dispozici ve verzi RX 350 s... (Pokračování...)
Auta
Audi RS 3 Sportback a Audi RS 3 Sedan stále používají přeplňovaný pětiválec 2.5 TFSI, ovšem vyladěný na rovných 400 koní a 480 Nm. Standardem je pohon všech kol a dvouspojková převodovka. Audi RS 3 Sportback začíná na částce 1 469 900 korun, RS 3 Sedan je o 42 000 Kč dražší. Stejn... (Pokračování...)
Auta
To, že Mercedes, Nissan a Renault spolupracují na vývoji a výrobě motorů a užitkových aut, asi víte. Mercedes-Benz třídy X se sice ve specifikaci pro evropský trh tváří jako stylový pick-up, ale je to především pracant. Vlastně je to klasický Nissan Navara, jen je na něm o něco více chromu. Trochu to... (Pokračování...)