Formule a drbátko. Jde tahle kombinace vůbec nějak dohromady?

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 5. 10. 2011  /   Aktualizováno: 5. 10. 2011
Formule a drbátko. Jde tahle kombinace vůbec nějak dohromady?
Tahle hračka má se světem aut společnéo víc, než si myslíte.
Čtěte více: formule, drbátko, monopost

Koupila jsem si drbátko. Taková ta věcička s drátky, která, když vám s ní někdo šmejdí po hlavě, vyvolává husí kůži a chuť pořádně si zavzdychat. Takové drbátko má s automobilovým světem společného víc, než byste čekali. Hračičku, která dokonce vibruje, vymyslel totiž Basil van Rooyen, Jihoafričan, který v roce 1968, a pak ještě o rok později, usedl za volant monopostu F1. S formulemi neměl žádné zkušenosti, jezdil v JAR v závodech cestovních vozů. Z obou velkých cen ale musel odstoupit. Jednou kvůli poruše těsnění, podruhé kvůli brzdám. Svůj neúspěch pak završil nepříjemnou bouračkou, kdy si to po defektu namířil přímo do bariéry, náraz ho vymrštil z kokpitu a nešťastný van Rooyen skončil na zemi – poté, co vzdušnou čarou překonal 90 metrů. Tahle událost ho přesvědčila, aby svou počínající kariéru ve formulích rovnou zabalil. V jednatřiceti. Pak se jen tak plácal, provozoval tuningové centrum a ve volných chvílích závodil s cestovními vozy. Ve svých pětašedesáti odešel do penze a začal vymýšlet různé zlepšováky. Mezi ně patří i vibrační masážní drbátko s názvem HeeBeeGeeBee. Představte si, kolik šílených vynálezů vzniklo ze světa aut. Nejen v hlavě jednoho kutila. Tuhle jsem natrefila na popis vynálezu unicyklu. Jednokolo, do kterého jste museli skrze dráty vlézt. Cyklistika je vůbec magnetem šílených vynálezců. Nápad propojit cyklistiku s ranní hygienou ve vynálezu jménem Velodouche (francouzsky kolo-sprcha) se jen tak překonat nedá. V San Francisku například, při zavedení prvních parních tramvají, museli vyřešit, jak to udělat, aby tyhle pekelné stroje neplašily koňská spřežení. A tak zkonstruovali vlak ve tvaru koně. Svět aut je prostě vzrušující od samého počátku. Kdyby nebylo Charlese Goodyeara, kromě pneumatik bychom neměli ani boty, hračky nebo milion dalších věcí. Z vulkanizované gumy totiž Robert Thompson vynalezl pneumatiky, ale teprve John Dunlop je dokázal marketingově plně využít – poté, co kolo na synově tříkolce obtočil zahradní gumovou hadicí. Mimochodem i Daimler, když zkonstruoval první benzínový motor, ho nejdříve namontoval na dřevěný bicykl. Takže vlastně nevynalezl auto, ale motorku. Co z těchto kusých informací vyplývá? Tři věci. Za prvé, svět aut i kol spolu úzce souvisí, takže se přestaňme rozdělovat na cyklisty a autaře a nesnášet se. Za druhé, podporujme kutily. Nikdy nevíte, jestli váš zlepšovák neprospěje budoucím generacím. Za třetí, kupte si drbátko. Podle slov van Rooyena je svět byznysu stejně vzrušující jako svět formulí. Při drbání hlavy a vzdychání si od této chvíle vždycky vzpomenu i na monopost.

Blogy
Blogy
Jak statistiky celý rok naznačovaly, nejsilnějšími třemi značkami českého trhu za uplynulých 12 měsíců jsou Škoda, Hyundai a Volkswagen. Dle údajů společnosti Médea Research prodala Škoda 78 765 vozů, za ní následují Hyundai s 20 496 vozy a Volkswagen, kterému se podařilo prodat 16 982 vozů. Na dal... (Pokračování...)
Hyundai
Blogy
Stačí jen, abyste vytvořili maximálně 3 minuty dlouhý klip zaměřený na přednosti vozů Hyundai, vyplnili soutěžní formulář a pak už jen doufali, že se váš příspěvek bude líbit porotě. Důležitá je nejen kvalita recenze, ale také originalita. Přihlásit do soutěže můžete i více příspěvků, abyste... (Pokračování...)
Blogy
LEGENDY, to nejsou jen rychlé stroje, ale také lidé kolem nich. Osobnosti, bez nichž by motorsport nic neznamenal...  Tomáš Enge moc představovat nepotřebuje, ostatně jako jediný Čech opravdu závodil v královské Formuli 1 a národní prvenství si připsal též v seriálech F3000 či americk... (Pokračování...)
Blogy
Existuje bezpočet občanských sdružení a neziskovek, které si usurpují patent na pravdu a aniž by se jich někdo na cokoliv ptal, tvrdí, že jsou hlasem lidu. Paradoxně mám pocit, že zájmy, které hájí, se neslučují s požadavky většinové společnosti. Má to určitou logiku. Pracující vět... (Pokračování...)
Blogy
Některé temě, jako jsou např. Severní Korea, Polsko nebo Bělorusko při budování dálničních tahu počítají kromě automobilové dopravy také s jinou formou využití. Některé hlavní silnice totiž slouží jako nouzové přistávací plochy pro letadla. V případě války by tento... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Toho japonského střelce máme rádi - když bojoval ve Formuli 1, rval se jako lev, i když nikdy neměl skutečně š...
Michael Schumacher, Nico Rosberg, Karl Wendlinger, Bernd Schneider a Bernd Mayländer si to rozdali na ikonickém okruhu...
Na Grand Prix v Belgii, která se jela tento víkend, nebyla o horké chvilky nouze. Jezdec Romain Grosjean v Lotusu...
V pořadí druhá soutěž této sezony pro tým CTU CarTech, Formula Student Hungary, se konala ve dnech 16. až 20....
Závodníci musejí jednat rychle. Hrdinské vyřešení problému předvedl pilot Formule Renault...
Určitě ji znáte. Susie Stoddart závodila v DTM, vzala si spoluvlastníka stáje Williams, a teď bude testovat jejich monoposty.
Motoristický sport je stále dominantou mužů, ale rychlé ženy už se začínají objevovat čím d...
Toleman TG184-2
Monopost, který psal dějiny F1, se bude dražit.
Právě v této konkrétní formuli Toleman TG184-2 se světu poprvé ukázal fenomenální...