Pane, pojďte si hrát

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 31. 1. 2011  /   Aktualizováno: 16. 7. 2011
Pane, pojďte si hrát

Obdivuji všechny ty machry, kteří závodili v minulém století. Samozřejmě kvůli tomu, že v turboéře F1 sedlali extrémně nebezpečné a víc než tisícikoňové mašiny, ale nejpůsobivější je pro mě jejich životní styl.

Večírky, ženské, výtržnosti, spousta chlastu – momentálně mám dost velkou opici a nedokážu si představit, že bych měl sednout do formule a vyhrát závod. Koluje spousta historek o tom, jak piloti F1 trávili čas před závodem a jak sedali do kokpitu po propařených nocích.

Když se podívám na současné závodníky, je to nuda a šeď – pokud si odmyslím bouřliváka Räikkönena, který s F1 seknul a jezdí rallye.
Když se podíváte na současné startovní pole, vidíte samé slušňáky, kteří pomáhají starým dámám přejít ulici a zachraňují koťata uvízlá na stromě. Nikdo už nepřekoná Claye Regazzoniho, jenž dokázal „obšťastnit“ majitelku hotelu, ve kterém přespával, i její dceru – obě najednou. Skoro vidím, jak Alonsa nebo Hamiltona po závodě ukládají do hermeticky uzavřeného boxu, ze kterého je vytáhnou až na příští grand prix. Šaškování okolo současných jezdců je extrém – týmy masérů, expertů na fyzičku i stravu, psychologové, prostě hromada lidí, kteří se starají o to, aby byli piloti ve vrcholné fyzické i psychické kondici. Dá se říct, že jde o „nadlidi“, kteří jsou zdravější, klidnější a rychlejší než celý zbytek světa.

Zaujala mě však jedna věc – stroje na trénink reflexů. To jsou v podstatě stěny, na nichž najdete několik terčíků – cílem je co nejrychleji sáhnout na ten, který se nečekaně rozsvítí.
Na podobných strojích cvičí i bojoví piloti. Kočičí reflexy vám za volantem poslouží ve všech směrech, budete jezdit bezpečněji i rychleji. Je prokázaný fakt, že správným tréninkem se můžete v tomhle ohledu výrazně zlepšit, ale co když nemáte na tréninkový stroj za několik desítek nebo stovek tisíc? Odpověď je jasná, pusťte si počítač nebo herní konzolu a střihněte si nějakou akční hru.

Nedávno se objevila univerzitní studie, která dokazuje, že hraní akčních her prospívá vašemu mozku. Určitě také uslyšíte, že hry z vás udělají slintající násilnické hovado, ale věřte
mi – hraji už odmalička a ještě jsem nikoho nezavraždil nebo nepřejel. Zatím. Vědci v rámci výzkumu rozdělili testované subjekty na dvě skupiny, jedna hrála akční střílečku Call of Duty a druhá klidnou, odpočinkovou hru The Sims. Při vyhodnocení se pak ukázalo, že obě skupiny odpovídají na otázky stejně úspěšně, ale ta „akční“ byla o pětadvacet procent rychlejší. Jasný důkaz, že takové hry člověka učí rozhodovat se rychle a správně. Proto doporučuji, abyste si občas také něco zahráli.

Klidně jednoduchý tetris nebo nějakou akční řežbu, právě tenhle druh „rychlých“ her rozvíjí vlastnosti, které za volantem nejvíce využijete.
Žijeme v době, kdy je každé auto až po střechu napěchované bezpečnostní elektronikou. Podívejte se třeba na Volvo, BMW nebo nové fordy. Systémy hlídají mrtvé úhly v zrcátkách, radary sledují, jestli se neblížíte příliš rychle k autu před vámi, a elektromotory rovnají kola, když náhodou vyjedete z pruhu bez blinkru. O něčem to svědčí. V roce 2010 je nejslabším článkem jedoucího auta právě řidič. Hraní her vás sice nenaučí lépe řídit, ale pomůže vám s rozvojem pozornosti, multitaskingem, koordinací úkonů, orientací v prostoru i dobrým a rychlým úsudkem. Takže – všichni nástup k monitorům, jdeme si hrát.

Blogy
Na večerní party nenechal odhalený vůz nikoho na pochybách, že se jedná o převratný model v mnoha směrech, vyplňující místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak zacílila na nový segment zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569,- Kč. Přestože... (Pokračování...)
Blogy
Podtitulem letošních Legend je italský design, co konkrétně od toho mají návštěvníci čekat? Chystáme prezentaci pěti hlavních italských designerských studií a jejich prací, abychom návštěvníkům ukázali, která auta pro které automobilky připravila. Např... (Pokračování...)
Blogy
Samolepkou TESTOVÁNO PRO SPEED jsou nyní označeni naši testovací jezdci. Vyfoťte některého z nich v akci, fotku nahrajte do komentářů na Facebooku Speedu a my nejlepší fotografii odměníme volným voucherem do kina pro dva. (Pokračování...)
Blogy
Blogy
Jak statistiky celý rok naznačovaly, nejsilnějšími třemi značkami českého trhu za uplynulých 12 měsíců jsou Škoda, Hyundai a Volkswagen. Dle údajů společnosti Médea Research prodala Škoda 78 765 vozů, za ní následují Hyundai s 20 496 vozy a Volkswagen, kterému se podařilo prodat 16 982 vozů. Na dal... (Pokračování...)
Hyundai
Blogy
Stačí jen, abyste vytvořili maximálně 3 minuty dlouhý klip zaměřený na přednosti vozů Hyundai, vyplnili soutěžní formulář a pak už jen doufali, že se váš příspěvek bude líbit porotě. Důležitá je nejen kvalita recenze, ale také originalita. Přihlásit do soutěže můžete i více příspěvků, abyste... (Pokračování...)