Lahůdky v autoškole

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 31. 1. 2011  /   Aktualizováno: 16. 7. 2011
Lahůdky v autoškole

Nedávno nám před redakcí stálo sedmičkové BMW, pro mě nejkrásnější řady E38. Polepené nějakými reklamami. Tak jsem se šel podívat, čím si kdo kazí tak elegantní limuzínu nadčaso- vých tvarů. A sakra... Na sedmičce bylo napsáno Autoškola. Páni!

Vzpomněl jsem si na své začátky ve Škodě Favorit prvního nebo druhého roku výroby. Té s chrastícím interiérem vyvedeným v několika odstínech hnědé a béžové barvy, doplněné dalšími, které snad popsat ani nejde. Vanilkovou vůni papírového stromečku, mísící se s popelníkem. A taky, jak mi v ruce zůstala rukojeť řadicí páky. Toho jsem se lekl stejně, jako když mi předtím za jízdy upadl na rameno plast obložení středového sloupku. A na suše vtipného instruktora, bývalého jezdce rallye, což náležitě předvedl, když se stavil doma na kafe a musel rychle odvézt psa k veterináři. Ještě si u toho stihl dát cigáro. A na to, jak mi natvrdo zašlapával brzdu, když jsem zapomněl dát přednost zprava. Udělal jsem to jen dvakrát.

S ním jsme se spolužáky počátkem devadesátých let objížděli vznikající pražské prodejny zahraničních aut. Autoškolu jsme dělali při střední škole a omlouvala absenci v hodinách výuky. Takže jsme toho jako správní pubescentní lemplové využívali.

Tohle už dnes asi nepůjde, zato autoškoly nabízejí mnohem větší lákadlo – samotná auta. Standardem jsou zachovalé fabie, jejichž interiéry se již nerozpadají. Za stejnou základní cenu si můžete vybrat, jestli budete jezdit benzínovým, nebo naftovým autem, typicky Fabií 1.4 nebo 1.9 SDI, výjimkou ale nejsou ani větší octavie.

Automatická převodovka znamená příplatek tisíc nebo spíš dva, stejně jako výuka v autu kategorie SUV, kterou však nabízí jen málo firem. Poměrně dost autoškol učí v sice postarších, většinou maximálně deset let starých autech různých značek, zato vyšších tříd. Dokonce i těch, která je zábava řídit. Od Fordu Focus, Hondu Civic, Mazdu3 nebo Seat León přes Mondeo až po třeba Mercedes třídy E.
Ano, dnešní adepti se mohou učit na zadokolce.

V Praze a Olomouci jsou dokonce autoškoly, specializující se na bavoráky. Základní výuka probíhá v zánovních BMW řady 1, benzínovém 116i nebo dieselových 118d a 120d. A to za ceny srovnatelné s autoškolami nabízejícími první kilometry ve fabiích.

I autoškola může být způsobem, jak se svézt dobrým autem. Pěkná první zkušenost. A ne jen na chvíli, do BMW budete usedat několik týdnů. Navíc pokud bude stejně sněhu jako teď, vstřícnější instruktor by vás mohl něco naučit i o jízdě na klouzavých površích a možná i o ovládání auta ve smyku. Jen se pak těžko zvyká na horší auta.

Blogy
Na večerní party nenechal odhalený vůz nikoho na pochybách, že se jedná o převratný model v mnoha směrech, vyplňující místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak zacílila na nový segment zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569,- Kč. Přestože... (Pokračování...)
Blogy
Podtitulem letošních Legend je italský design, co konkrétně od toho mají návštěvníci čekat? Chystáme prezentaci pěti hlavních italských designerských studií a jejich prací, abychom návštěvníkům ukázali, která auta pro které automobilky připravila. Např... (Pokračování...)
Blogy
Samolepkou TESTOVÁNO PRO SPEED jsou nyní označeni naši testovací jezdci. Vyfoťte některého z nich v akci, fotku nahrajte do komentářů na Facebooku Speedu a my nejlepší fotografii odměníme volným voucherem do kina pro dva. (Pokračování...)
Blogy
Blogy
Jak statistiky celý rok naznačovaly, nejsilnějšími třemi značkami českého trhu za uplynulých 12 měsíců jsou Škoda, Hyundai a Volkswagen. Dle údajů společnosti Médea Research prodala Škoda 78 765 vozů, za ní následují Hyundai s 20 496 vozy a Volkswagen, kterému se podařilo prodat 16 982 vozů. Na dal... (Pokračování...)
Hyundai
Blogy
Stačí jen, abyste vytvořili maximálně 3 minuty dlouhý klip zaměřený na přednosti vozů Hyundai, vyplnili soutěžní formulář a pak už jen doufali, že se váš příspěvek bude líbit porotě. Důležitá je nejen kvalita recenze, ale také originalita. Přihlásit do soutěže můžete i více příspěvků, abyste... (Pokračování...)