Hledá se nejlepší auto světa

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 3. 2. 2011  /   Aktualizováno: 16. 7. 2011
Hledá se nejlepší auto světa

Před několika týdny se mi naskytla příležitost projet se ve třech starých opelech
na malém kolečku testovací trati v Dudenhofenu, vyrobených v době, kdy moji
rodiče řešili nejprve případnou svatbu a na plánování rodičovství ještě nepřišla ta
správná chvíle. Taková zkušenost člověka přiměje k asi miliontému přehodnocování
toho, co nabízejí stará ryzí auta a na co naopak ta nová tvrdošíjně zapomínají.
Například na cit v řízení, čitelnost podvozku a poskytování skutečných pravdivých
informací, co se s autem děje, a na to, že řízení je výzva a zábava za odměnu. A to
jsme ještě nezabrousili na otázku stylu a míry pohodlí téměř čtyřicet let starých
sedaček a prostoru, kterého se tu dostává více než v moderních dodávkách. Uspávající
náruč velkého Opelu Kapitan nebo naopak nadšený motor v Opelu Kadett
Rallye, kterým jezdil Walter Röhrl, vám připraví potěšení, jaké prostě auta současnosti
(opely nevyjímaje) poskytnout nedokážou. Jenže pak jsem se donutila přemýšlet,
jestli bych například takový Rekord D Caravan z roku 1976 brala jako
jediné svoje auto. Myslím skutečně jediné, které by mě muselo denně odvézt do
práce po dálnici, protlačit se ucpanou Prahou, postrkovat se v kolonách, projíždět
stojící vodu i zasněžené silnice, dopravit mě na dovolenou a několikrát za sezonu
na hory a s plným kufrem. Asi jsem srab, ale i ty nezapomenutelné emoce, které
mi takové auto naservíruje na té správné silnici a v tu správnou chvíli, by mi na
běžných cestách mohly lézt na nervy. Nehledě na korozi a další problémy.
Takže mě to dovedlo k tisíckrát omílané pravdě, že nejlepší auto světa prostě
nemůže být jen jedno, protože nenabídne od všeho trochu. Kompromis je cesta do
pekel. Myslím, že o něco takového se pokusili výrobci SUV, a jakkoli je s dalšími
generacemi významně vylepšují, pořád je to jen průměr. Správný výběr dvou
nejlepších aut by mne tedy mohl uspokojit. Nicméně rozum na blíže neurčenou
dobu ovládl mé konání a momentálně finance sypu do rekonstrukce domu. Ale
garáž mi už stojí. Takže doufám, že jednou v ní najde domov to, co mi poskytne ty
nejčistší automobilové zážitky, něco lehkého, zábavného a stylového (ten výběr se
neustále mění, ale pár favoritů samozřejmě mám), a venku na ulici pak bez výčitek
zaparkuji auto, které mě i mé blízké v pohodlí odveze svěží do práce, libovolně
daleko i za hustého sněžení. Někomu to může připadat
hloupé a tvrdil by mi, že on nejlepší auto vlastní a nevadí
mu i ve staré klasice jezdit denně. Ale já to mám asi jako
s nádobím. Na poličce mi stojí moje oblíbená darovaná
sklenička. Piju z ní jen při zvláštních příležitostech, vychutnám
si to, opatrně ji umyju a zpátky ukládám na poličku.
Zatímco té obyčejné by mi nebylo líto, kdyby se mi zítra
rozbila, a přitom svůj účel splní stejně. Jestli jste ale daleko
odvážnější než já, napište mi o vašem nejideálnějším autě.
Fakt je, že venku je někdy parkování o hubu a místo
v garáži mám jen jedno…

Blogy
Na večerní party nenechal odhalený vůz nikoho na pochybách, že se jedná o převratný model v mnoha směrech, vyplňující místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak zacílila na nový segment zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569,- Kč. Přestože... (Pokračování...)