Chvála automobilového průmyslu

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 3. 2. 2011  /   Aktualizováno: 16. 7. 2011
Chvála automobilového průmyslu

Před nějakou dobou jsem vám tu vyprávěla o tom, jak mě zcela pohltila rekonstrukce domu. Když jsem včera odcházela ze společné schůzky se stavební firmou, honilo se mi hlavou, jak by to asi vypadalo, kdyby se auta vyráběla a pak prodávala přesně tak, jak to u takových stavebních firem funguje.
Neexistoval by žádný, ani doporučený ceník stanovený importérem. Museli byste chodit od dealera k dealerovi a každý by vám sliboval a tvrdil něco jiného. Rozdíl v ceně – dejme tomu kombíku střední třídy – by dělal i milion. Za naprosto stejné auto, prosím. Pak byste si konečně jednoho prodejce vybrali. Auto by mělo být podle smlouvy dodáno za tři měsíce. Během té doby byste si vybírali ještě nějaké detaily a zpočátku by to vypadalo, že jde vše podle plánu. S blížící se dodací lhůtou by se ale údajně v továrně něco nepovedlo. Motor je asi o půl metru větší a nevejde se do šasi. Výrobce kol má inventuru, takže patnáctky budou až za půl roku. Váš požadavek na xenony byl zaslán moc pozdě, při zadávání rozměrů na anatomické sedačky se někde stala chyba a vy teď budete muset zaplatit dvakrát tak vyšší cenu. A chybí volant, zadní sedadla a podlaha v kufru, protože firma nepočítala, že něco takového chcete. Přece jste se měli pořádně podívat do jejich soupisu cenové nabídky, že ten volant tam není, takže jestli ho potřebujete, tak si připlaťte. A rázem jste poskočili o dalších 300 tisíc. Vy už ale nutně potřebujete své nové auto. Opravdu moc. Jezdíte nyní autobusem do práce a na plánovanou dovolenou si fakt nechcete půjčit starou Fabii svých rodičů. Co teď?
Přestanete se hádat. Přivezou vám plechovku, které se občas nedovírají dveře, místo navigace na vás otvírá chřtán zející díra, kryt palubní desky odpadává, a je dokonce možné, že střecha bude promáčklá – při převozu na ni něco spadlo, s tím musíte počítat, paninko. Za to firma neručí, měli jste si přečíst to drobné písmo (pětka Arial) pod čarou ve smlouvě.
A vy, celí zoufalí, auto převezmete, pokorně zaplatíte a sednete si do něj. Protože je konečně vaše.
Zdá se vám to nemožné? Taky jsem si to myslela, než jsem zabředla do intenzivního italského vztahu se stavebními firmami. Jestli jste někdy stavěli, chápete mě, a pokud ne, buďte rádi. Každopádně z toho vyplývá, že automobilový průmysl funguje jedním slovem fantasticky.
Až budu chtít změnit práci, asi půjdu k řemeslníkům. U nich je totiž možné všechno.

Blogy
Na večerní party nenechal odhalený vůz nikoho na pochybách, že se jedná o převratný model v mnoha směrech, vyplňující místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak zacílila na nový segment zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569,- Kč. Přestože... (Pokračování...)
Blogy
Podtitulem letošních Legend je italský design, co konkrétně od toho mají návštěvníci čekat? Chystáme prezentaci pěti hlavních italských designerských studií a jejich prací, abychom návštěvníkům ukázali, která auta pro které automobilky připravila. Např... (Pokračování...)