Policie opět vyšetřuje policejní honičku a zátaras na D1. No konečně!!!

Čtěte více: Blogy
Vydáno: 26. 3. 2013  /   Aktualizováno: 26. 3. 2013
Policie opět vyšetřuje policejní honičku a zátaras na D1. No konečně!!!
Na začátku všeho byl sedmnáctiletý kluk, který vzal tátovi auto z garáže. Na konci jedna šílená jízda po dálnici, která skončila smrtí a těžkým zraněním nevinného člověka. Jen to není americký akční film, ale česká realita. Na idnesu dneska přišli s odhalením, ale tohle vyšlo v posledním čísle časopisu Speed už před víc jak týdnem!

Je na místě napřed vyslovit upřímnou soustrast. Napsat, že je mi líto, co se stalo. A podotknout, že jsem tam nebyl a že všechno, co vím, jsem si jen přečetl v novinách a zjistil na internetu, ale že jsem nad tím strávil spoustu času…
Jen abych připomněl, co se stalo. Sedmnáctiletý kluk si vzal od táty z garáže bez dovolení Audi. Táta ve čtvrtek večer všechno nahlásil policii. A v pátek odpoledne se na dálnici D1 směrem z Brna na Prahu odehrála devadesát kilometrů dlouhá honička v plném provozu, která skončila policejním zátarasem na 119. kilometru na sjezdu na Velký Beranov. Respektive skončila těžkou nehodou, kdy zemřel kluk, co ujížděl policii, bylo nabouráno osm aut, dvě hořela, jeden člověk byl těžce zraněný a skončil v nemocnici, dalších osm lidí záchranáři ošetřili na místě.
Takže tu máme policejní zákrok jako z Kobry 11. Dálniční Passat napřed dotyčného pronásledoval, a když mladík nezastavil, tak mu prostě zavřeli cestu. A zavřeli ji tak, že zastavili provoz na dálnici. Takže ti, kdo přijížděli k zátarasu, museli nutně zpomalit a zastavit – nikdo z nich netušil, že jen pár kilometrů za nimi se řítí sedmnáctiletý kluk v tátově audi rychlostí přes 200 km/h, pronásledován policejním autem.
Připomínám, že jsem tam nebyl a že nevím, jak se policie pokoušela toho kluka zastavit. Ale jsem si naprosto jistý tím, že zastavit provoz na dálnici, vytvořit zátaras z civilních aut a nic netušících řidičů je ten nejhorší možný nápad, jaký mohl někdo dostat. Od začátku přece bylo jasné, že to může dopadnout jedním jediným možným způsobem, zvlášť když devadesát kilometrů dotyčný nereagoval na žádné výzvy. A je zázrak, že těch mrtvých nebylo víc. Podle dostupných informací to řidič zkusil odstavným pruhem, pořád brutálně rychle. Nezvládl to. A není se čemu divit.
Kdysi dávno jsme tady ve Speedu měli článek o výcviku amerických policistů. O tom, jak je učí, jak auto vystrčit ze silnice, jak ho zastavit, jak střílet za jízdy i ve vysokých rychlostech. A šéf výcviku tam říkal, že je to všechno opravdu nebezpečné a že to vyžaduje spolupráci a dobré vyhodnocení situace. Jsem si jistý, že výcvik české dálniční policie tak komplexní rozhodně není. Nevím, jak moc umí řídit nebo ne (a nebavím se samozřejmě o tom jet 200 km/h po dálnici), navíc tohle jsou speciální techniky, které se rozhodně nedají použít všude. A přestože podle závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů policisté nepochybili, já to vnímám úplně jinak. Ohrozili životy spousty nevinných lidí. O jejich majetku nemluvě.
Ano, můžete namítnout, že riziko mohlo být ještě vyšší. Že kdyby ho nechali ujet, tak může někde ve městě vletět do zastávky plné lidí nebo někoho přejet na přechodu, těch scénářů existuje celá spousta. Ale taky se mu mohli jen tiše pověsit na paty. Postavit hlídky na dálniční sjezdy. Počkat, až sám zastaví, protože bude muset tankovat.
Je mi líto jednoho vyhaslého života, ale doslova šílím při pomyšlení, že by se někdo z mých blízkých ocitl v té koloně smrti. Že by se moje žena, rodiče či přátelé stali nechtěným živým štítem v akční policejní honičce. Že by prostě zastavili, vystoupili z auta, aby se podívali, co se děje, a v ten moment se přiřítilo auto a… Ne, raději nechci domýšlet.
Teď už je všechno vyřešeno. Pohřeb, smutek, plnění pojišťovny, doktoři a pár vystresovaných lidí, kteří možná budou potřebovat psychologa a za volant už si nesednou. Až si nějaký syn půjčí auto, tak jeho táta policii určitě volat nebude. A protože to prošlo, tak až se zase někdo rozhodne dálniční policii nezastavit, tak na něj bude čekat policejní zátaras. Vlastně ne, policejní zátaras ne. Bude na něj čekat pár nevinných lidí ve svých autech, kteří se objevili ve špatný čas na špatném místě…

Autor: 
Jan Červenka
Autor fotografie: 
hasiči
Blogy
Na večerní party nenechal odhalený vůz nikoho na pochybách, že se jedná o převratný model v mnoha směrech, vyplňující místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak zacílila na nový segment zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569,- Kč. Přestože... (Pokračování...)
Blogy
Podtitulem letošních Legend je italský design, co konkrétně od toho mají návštěvníci čekat? Chystáme prezentaci pěti hlavních italských designerských studií a jejich prací, abychom návštěvníkům ukázali, která auta pro které automobilky připravila. Např... (Pokračování...)
Blogy
Samolepkou TESTOVÁNO PRO SPEED jsou nyní označeni naši testovací jezdci. Vyfoťte některého z nich v akci, fotku nahrajte do komentářů na Facebooku Speedu a my nejlepší fotografii odměníme volným voucherem do kina pro dva. (Pokračování...)
Blogy
Blogy
Jak statistiky celý rok naznačovaly, nejsilnějšími třemi značkami českého trhu za uplynulých 12 měsíců jsou Škoda, Hyundai a Volkswagen. Dle údajů společnosti Médea Research prodala Škoda 78 765 vozů, za ní následují Hyundai s 20 496 vozy a Volkswagen, kterému se podařilo prodat 16 982 vozů. Na dal... (Pokračování...)
Hyundai
Blogy
Stačí jen, abyste vytvořili maximálně 3 minuty dlouhý klip zaměřený na přednosti vozů Hyundai, vyplnili soutěžní formulář a pak už jen doufali, že se váš příspěvek bude líbit porotě. Důležitá je nejen kvalita recenze, ale také originalita. Přihlásit do soutěže můžete i více příspěvků, abyste... (Pokračování...)