Odpověď na 911

Alpine A610/ Renault GTA
Čtěte více: Auta
Vydáno: 13. 7. 2011  /   Aktualizováno: 13. 7. 2011
Odpověď na 911
A610 byla mnohem méně zrádná, než by člověk podle jejího rozložení hmotnosti čekal.

Je těžké si to představit, ale Renault jednou vyrobil superkáru. A není to tak dávno. Jenže vůz s kompozitovou karoserií a ostrým rypákem sjel ze svahu popularity tak rychle jako Sport Spider a Clio s motorem uprostřed. Nejen proto, že jste tahle auta skoro nikdy nepotkali. Alpina A610 se musela v Británii prodávat jako Renault GTA, neboť tam práva na užívání jména Alpine vlastní firma Peugeot. Což ale na technice vozu nic neměnilo. A ta byla v době, kdy jste mohli tuto aerodynamickou zbraň vídat na prodejnách vedle Renaultů 5, velmi dobrá.
Přes motor V6 z Renaultu 25 umístěný nad zadní nápravou, který tak na ni složil šedesát tři procent hmotnosti vozu, se Alpina na silnici chovala celkem dobře. Vzadu byly mnohem širší pneumatiky než vpředu a propracované zavěšení vedlo k tomu, že byl vůz mnohem méně zrádný, než by člověk od tak riskantního rozložení hmotnosti čekal. Alpina se nechtěla smýkat ani ve dvěstěkoňové verzi s turbem a teoretické vlohy pro roztočení vozu s příchodem opožděného kopance točivého momentu či hrbolu uprostřed zatáčky se skoro nikdy neuskutečnily.

Autor: 
Richard Bremner
Auta
Na autosalonu v Šanghaji bude představena první moderní elektrická Škoda. Tedy, nepočítáme testovací elektrickou Octavii, která jezdila před několika lety. Tohle je úplně nový model, který vzniká na koncernové platformě MEB, určené výhradně pro elektrické vozy. Zajímav... (Pokračování...)
Auta
Volkswagen Arteon je především duchovním nástupcem modelu CC. Základní techniku tak opět sdílí s Passatem, v tomto případě tedy platformu MQB s motory vpředu napříč a pohonem předních kol. Zajímavé ale je, že toto luxusnější a lépe vybavené provedení vlastně bude prozat... (Pokračování...)
Auta
Ostrých malých hatchbacků není nikdy dost a Toyota teď přichází do poměrně našlapaného segmentu s vlastním přírůstkem. Ačkoli se recept může zdát úplně stejný jako u ostatních výrobců, přece jen tu jsou drobné odlišnosti. Ostrá Toyota Yaris se jmenuje GRMN, což znamená... (Pokračování...)
Auta
Možná jste zaznamenali, že Audi před několika měsíci představilo koncept hybridního SUV Q8. Audi Q8 sport concept je dalším příběhem na podobné téma, který kombinuje šestiválec 3.0 TFSI s elektrickým kompresorem a elektromotory. Automobilka na něm chce ukázat, jak snadno lze snížit reálnou... (Pokračování...)
Auta
Honda neváhala na autosalonu v Ženevě představit také provedení Type R již desáté generace modelu Civic. Proti současnému Civicu Type R se základní recept nemění, pod kapotou pracuje pořád přeplňovaný dvoulitr VTEC a přes šestistupňovou přímo řazenou převodovku pohání přední kola. Podle... (Pokračování...)
Auta
Jednou z poměrně zásadních ženevských novinek bylo Audi RS 5. Po modernizaci běžné modelové řady a dokonce i verze S5 bylo jen otázkou času, kdy dorazí vrcholné provedení RS konkurující Mercedesu-AMG C 63 nebo BMW M4. Mezigenerační snížení hmotnosti ze 1715 na 1655 kg určitě přivítají... (Pokračování...)