Odpověď na 911

Alpine A610/ Renault GTA
Čtěte více: Auta
Vydáno: 13. 7. 2011  /   Aktualizováno: 13. 7. 2011
Odpověď na 911
A610 byla mnohem méně zrádná, než by člověk podle jejího rozložení hmotnosti čekal.

Je těžké si to představit, ale Renault jednou vyrobil superkáru. A není to tak dávno. Jenže vůz s kompozitovou karoserií a ostrým rypákem sjel ze svahu popularity tak rychle jako Sport Spider a Clio s motorem uprostřed. Nejen proto, že jste tahle auta skoro nikdy nepotkali. Alpina A610 se musela v Británii prodávat jako Renault GTA, neboť tam práva na užívání jména Alpine vlastní firma Peugeot. Což ale na technice vozu nic neměnilo. A ta byla v době, kdy jste mohli tuto aerodynamickou zbraň vídat na prodejnách vedle Renaultů 5, velmi dobrá.
Přes motor V6 z Renaultu 25 umístěný nad zadní nápravou, který tak na ni složil šedesát tři procent hmotnosti vozu, se Alpina na silnici chovala celkem dobře. Vzadu byly mnohem širší pneumatiky než vpředu a propracované zavěšení vedlo k tomu, že byl vůz mnohem méně zrádný, než by člověk od tak riskantního rozložení hmotnosti čekal. Alpina se nechtěla smýkat ani ve dvěstěkoňové verzi s turbem a teoretické vlohy pro roztočení vozu s příchodem opožděného kopance točivého momentu či hrbolu uprostřed zatáčky se skoro nikdy neuskutečnily.

Autor: 
Richard Bremner
Auta
Nová edice je právě jachtami inspirována. Na první pohled se sice jedná o Bentley Continental GT Convertible v jiné barvě a na nových 21" kolech, ale největší pozornost byla věnována detailům a použitým materiálům. Například stahovací střecha je modrá, nechybí modrá linka na... (Pokračování...)
Auta
Sébastien Loeb už před časem Citroënu svou pomoc při vývoji nabízel, ale teprve až nyní tým uznal, že by asi stálo za to nechat Loeba do auta posadit a získat jeho zpětnou vazbu. „Nemůžu se dočkat, až se vrátím do vozu WRC a okusím, jak se tato disciplína technologicky změnila. Rallye je stále moje v... (Pokračování...)
Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)