Jezdec Tomáš Kostka s Audi A4 DTM zavinil havárii za milióny

Pagani Zonda GR
Čtěte více: Crash
Vydáno: 5. 8. 2012  /   Aktualizováno: 9. 8. 2012
Jezdec Tomáš Kostka s Audi A4 DTM zavinil havárii za milióny
Pokud se chcete naučit novou závodní techniku rozbíjení drahých vozů za milióny, stačí sledovat závodního pilota Tomáše Kostku.
Jezdec Tomáš Kostka s Audi A4 DTM zavinil havárii za milióny

Český okruhový jezdec Tomáš Kostka způsobil 3. srpna 2012 na okruhu v Mostě havárii za milióny, když v posledním kole při nájezdu do cílové rovinky nevydýchal, že by se svým favorizovaným Audi A4 DTM neskončil na prvním místě ve sprintu českého mistrovství na okruzích. První pozici si totiž bravurní jízdou držel Antonin Herbeck na voze Pagani Zonda a Tomáš Kostka se po povinném průjezdu boxy v předposledním kole propadnul na druhé místo. To se mu samozřejmě nelíbilo, protože podle jeho propočtů k takové situaci nemělo nikdy dojít a Tomáš měl jasně vyhrát. Antonin Herbeck papírově proti Kostkovi neměl mít šanci ani při jeho průjezdech boxy, ale poté, co Pagani Zonda v každém z dvaceti kol zajížděla rekordní časy, se situace na trati pro Kostku zkomplikovala. Do poslední zatáčky posledního kola vjížděl Antonin Herbeck na prvním místě a v Mostě se schylovalo k velkému překvapení.

Tomáš Kostka se však s prohrou nehodlá smířit. Na výjezdu z poslední zatáčky jeho Audi DTM nabírá Herbecka zezadu do pravého zadního kola a odhazuje Zondu přímo na betonovou zeď vyztuženou ocelovými svodidly. Diváci tak jsou svědky hrůzostrašné havárie, po které obě auta zůstávají stát zdemolovaná v prostoru cílové rovinky a trať je posetá stovkami rozbitých dílů z obou vozů. Závod je okamžitě ukončen. Na videu je vidět, že si Herbeck na výjezdu Kostku pohlídal (rozhodně není bok po boku, jak tvrdí tým BRT), nechal ho za sebou a jede svou obvyklou stopu vstříct cílové pásce. Pak však přichází ve stočtyřicetikolometrové rychlosti zadní boční náraz od Kostky, auto jde okamžitě do smyku a tvrdě naráží do zdi. Náraz Zondu odhodil zpět přes celou dráhu až na trávník.
Sportovní komisaři vyhlásí pořadí, jaké bylo dvě kola před nehodou a Kostka se tak ocitá na prvním místě a na stupních vítězů. Antonin Herbeck je druhý, třetí je další pilot Audi A4 DTM Michal Matějovský. Kostkovo nesportovní chování na dráze je pak posouzeno sportovními komisaři jako "racing incident" a během vyšetřování se komisaři naopak snaží Herbeckovi prokázat, že nehodu vlastně zavinil on. Tým BRT, za který Kostka jezdí, vydává prohlášení k nehodě, kde uvádí, že: „V nájezdu na cílovou rovinku se v pravotočivé zatáčce Tomáš snažil podjet Herbeckovu Pagani vnitřkem. Zelenočerné monstrum vyjelo až na obrubník, vteřinu jely vozy rovně vedle sebe, ale náhle došlo k bočnímu střetu.”
Z videa je jasně patrné, že vozy vedle sebe vůbec nejely ani tu vteřinu a že Tomáš Kostka nabral na výjezdu ze zatáčky Zondu zezadu, přestože měl k dispozici 8 metrů širokou dráhu, kde žádná Zonda nebyla. Zkratkovité Kostkovo jednání zavinilo oběma týmům škody za milióny, nehledě na to, že díky rozhodnutí sportovních komisařů teď budou mít jezdci schválenou novou předjížděcí techniku. Pokud se jim nelíbí, že je před nimi nějaké auto chce připravit o body do mistrovství, stačí ho nabrat zezadu a doufat, že pilot nabraného vozu náraz přežije. Nehoda také okamžitě vyvolala spoustu ohlasů mezi jezdci. Antonin Herbeck byl první, kdo se mohl vyjádřit: „Můj soukromý názor je, že Tomáš neunesl tíhu porážky a měl zatmění, ve kterém se rozhodl k zoufalému kroku. Potřebuje teď vyhrávat, aby mne v klasifikaci předstihnul, a nechat se porazit od pomalejšího vozu by bral jako nesmírnou potupu.” Jiný zkušený jezdec, Richard Chlad, který jezdí vytrvalostní závody ve Ferrari F430 GT2 a se svým synem je pravidelně vyhrává, nehodu viděl z tribuny: „Můj osobní vzkaz pilotu Kostkovi.....zřejmě máš zlatý důl, že si můžeš dovolit zničit tři špičkové vozy za jedinou sezónu. Jdi si svoje komplexy řešit do zahraničí. Za to, co jsi předvedl v Mostě, bych se styděl mezi námi ukázat, natož si vzít pohár za první místo na stupni vitězů.” Doufejme, že se tedy Tomáš nespokojí s účinkováním v malém českém rybníčku a svoje kousky z cílové rovinky bude moci ukázat i v zahraničí.

Update: Kostka vrací úder: „Herbeck a Chlad jsou nýmandi a amatéři!”

Update 2: Video: Zonda najíždí na obrubník, znovu a znovu a znovu...

Autor: 
jpa


Crash
Taková hrůza! Řítící se vlak, auto zaparkované na železničním přejezdu, brzdy, náraz, křik a pláč malých dětí. Tato bouračka se stala poblíž zoo v Houstonu v Texasu. Nějaký pitomec nechal Hondu Accord na přejezdu pro miniaturní vláček, který patří k nejoblíbenějším... (Pokračování...)
Crash
Tohle musela být pěkně ošklivá nehoda. Pracovník přepravní společnosti v Birminghamu v americkém státě Alabama se rozhodl trochu se projet, ve zhruba 225 km/h ztratil kontrolu nad autem a narazil do sloupu. Auto se rozpadlo na dva kusy, řidič je údajně v komatu a pasažér utrpěl těžká zranění. Je zajímavé,... (Pokračování...)
Crash
Tyto fotky by mohly pořádně zamíchat vašimi představami o tom, která auta jsou bezpečná. Řidoč tohoto Mercedesu třídy S se musel v Yosemitském národním parku vyhnout protijedoucímu autu, přičemž vyjel mimo silnici. Následoval pád do 120 metrů hluboké propasti, při kterém auto utrpělo dost zá... (Pokračování...)
Crash
Řidič tohoto (nyní už) dvoudílného Lamborghini Aventador měl velké štěstí. Do cesty mu přes stopku najelo jiné auto a při výhýbacím manévru naboural. Výsledek? Auto je na dva kusy, které asi jen tak někdo neslepí. Naštěstí se mu nic nestalo, ochranná karbonová vana... (Pokračování...)
Crash
... bolet nejen peněženku izraelského řidiče, který svou rudou pýchu poslal ve vysoké rychlost na onen svět. Příčinou prý byla vysoká rychlost a nedostatečná pozornost při řízení. I když bouračka vypadá brutálně, řidič byl jen lehce zraněn a propuštěn z nemocnice, do které byl po nehodě převezen. Ale... (Pokračování...)
Crash
S autem za třicet a víc milionů by někteří majitelé možná raději nevyjeli na silnice - přesně z tohoto důvodu. V New Yorku to odskákal krémový Veyron se saudskou značkou, do kterého lehce šťouchl náklaďák. Výsledek? Rozpáraný přední blatník. Nehoda sice nevypadá vážně, ale... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Život má někdy zvláštní smysl pro humor. Při rozhovoru, který poskytoval šéf region...
Taková hrůza! Řítící se vlak, auto zaparkované na železničním přejezdu, brzdy, náraz, křik...
Jasně, že chcete! Kdo by neměl rád skákající auta, zvlášť když to dopadne špatně. Rallyov...
Pilot šampionátu JWRC Marius Aasen se minulý víkend účastnil Sigdalsrally v Norsku, když v rychlosti...
Už jen fakt, že jde o sovětský GAZ-51, by vám měl napovědět, že tohle nebude jen tak nějaká rallyeová bouračka...
Občas to na vás přiletí, ani nevíte odkud. Tenhle pár si v poklidu cestoval po zimní krajině, když jim...
Řidička jede po navlhlé silnici. Dostane smyk. Jde přes boudu. Čekáte strašlivý jekot, ale ono se nic nestane...