Crossover od Mazdy mluví jazykem Kodo

Mazda CX-5
Čtěte více: Auta
Vydáno: 24. 6. 2011  /   Aktualizováno: 24. 6. 2011
Crossover od Mazdy mluví jazykem Kodo
Nová Mazda CX-5 se stane příjemcem mnoha úsporných opatření známých pod jménem Skyactiv.

Automobilka Mazda byla v automobilových médiích poslední dobou hojně skloňována především v souvislosti se čtyřiadvacetihodinovkou Le Mans. Po dvaceti letech se totiž kompletně zrenovovaný červenozelený speciál 787B objevil před zraky diváků na závodní dráze, a připomenul si tak slavné vítězství.
My se teď ale podíváme na to, co Mazda plánuje na zářijový autosalon ve Frankfurtu. Tam se ukáže nový japonský crossover jménem CX-5. Navazuje na koncept Minagi z březnového ženevského autosalonu a také na studii Shinari. Mazda ráda mluví o designérských jazycích, které poté aplikuje napříč modelovou řadou. Ten současný se jmenuje Kodo a měl by ovlivnit nejen CX-5, ale i další vozy této značky.
Mazda ale často trpí tím, že její dynamický design karoserie bývá v kontrastu s poněkud nudnějšími kabinami. To by se tentokrát mělo změnit. Přesto ale budou střízlivější.
Jak už název naznačuje, tento kompaktní crossover se zařadí mezi modely CX-7 a CX-9. Pod kapotu se nastěhuje nový 2,2litrový turbodiesel o výkonu 175 koní v 4500 ot./min a 420 Nm při 2000 otáček. Nový motor je navíc o 10 procent lehčí. Nižší kompresní poměr dovoluje lepší načasování spalování a zlepšení hospodárnosti, když motor pracuje jen v částečném zatížení. Dokonce splní i přísnou emisní normu Euro 6 bez nutnosti použít vstřikování močoviny. Spalovací proces totiž výborně snižuje tvorbu oxidů dusíku.
Tato jednotka bude sladěna s novými prvky snižujícími spotřebu, které Mazda souhrnně nazývá Skyactiv. Jedná se o úpravu motoru, manuální převodovky, struktury karoserie i podvozku. S tímto balíčkem by se spotřeba měla v porovnání se současným 2,2litrovým turbodieselem snížit o 20 procent.

Auta
Jaguar XJ určitě velmi dobře znáte. Nyní britská automobilka vypustila do světa speciální verzi XJR575, která je jen tak mimochodem historicky nejrychlejším produkčním Jaguarem XJ. Umí totiž jet rychlostí 300 km/h. Jak označení napovídá, kompresorem přeplňovaný pětilitrový V8 XJR byl... (Pokračování...)
Auta
Loni až do závěrečné jízdy bojoval Patrik Hájek o titul evropského šampiona, aby nakonec skončil těsně pod vrcholem. S letošní čtyřdílnou sezónou se tovární pilot Kosmicu rozloučil vítězstvím v posledním závodě ve švédském Kristianstadu a v konečném zú... (Pokračování...)
Auta
Šestiválec v Mercedesu S 450 disponuje výkonem 367 koní a točivým momentem 500 Nm. Kompaktní elektromotor má výkon pouhých 22 koní, ale velký točivý moment 250 Nm. Také verze S 500 už je dnes poháněna pouze šestiválcem spolupracujícím s elektromotorem. Hybridní... (Pokračování...)
Auta
Vývoj vozu pro mistrovství světa vytrvalostních závodů postoupil do další fáze a po rolloutu, který se odehrál 1. července v areálu BMW v Dingolfingu, tým vyrazil v půlce července na Lausitzring k prvnímu testu M8 GTE. Za volantem maskovaného vozu se střídali tovární piloti Martin... (Pokračování...)
Auta
Na první pohled je nové Audi A8 jen evolucí současného fungujícího receptu, ale ve skutečnosti se jedná o naprosto nově pojatý vůz. Poprvé jej s jinou než hybridní pohonnou jednotkou nedostanete, všechny produkční A8 mají mezi spalovacím motorem a samočinnou převodovkou ještě elektromotor. Ten... (Pokračování...)
Auta
Rallyekros aktuálně prožívá velký boom, psali jsme o tom v minulém vydání SPEEDu, a chce se udržet v sedle co nejdéle, proto také promotér World RX ve spolupráci s FIA a automobilkami plánuje zavedení čistě elektrických vozů. Nestane se tak dříve než v roce 2020, ale lze to brát za... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Jasně, že chcete! Kdo by neměl rád skákající auta, zvlášť když to dopadne špatně. Rallyov...
BMW i8
BMW i8
BMW ve Frankfurtu zveřejnilo oficiální informace o novém sportovním hybridu i8, který rozšiřuje...
Podle zdrojů z Mazdy by se nová generace motoru s rotujícími písty mohla vyrábět již za pět let.
Jak se praví v jedné české filmové klasice, když je někdo jediný, kdo něco může udělat, tak to mus...
Má všechno, co od SUV chcete. CX-5 je kultivovaná, úsporná i výkonná.
Už rozumím všem těm trpělivým zákazníkům, kteří v nejsilnější vlně při odstartov...
Na detroitském autosalonu se odhalila Mazda6 Skyactiv-D. Bude startovat v sérii Grand-Am.
Mazda představila na detroitském autosalonu svůj závodní prototyp Mazda 6 Skyactiv-D. Vůz bude stát poprv...
Malé, obratné a hravé Mazdě MX-5 pár koní navíc prospěje, v sériové podobě jich m...
Mazda 6
Mazda 6 kombi se ukázala tak trochu netradičně a hlavně nečekaně...
Mazda umí překvapit. U zahájení výroby nové šestky bychom čekali sedan, který kromě lid...