Crossover od Mazdy mluví jazykem Kodo

Mazda CX-5
Čtěte více: Auta
Vydáno: 24. 6. 2011  /   Aktualizováno: 24. 6. 2011
Crossover od Mazdy mluví jazykem Kodo
Nová Mazda CX-5 se stane příjemcem mnoha úsporných opatření známých pod jménem Skyactiv.

Automobilka Mazda byla v automobilových médiích poslední dobou hojně skloňována především v souvislosti se čtyřiadvacetihodinovkou Le Mans. Po dvaceti letech se totiž kompletně zrenovovaný červenozelený speciál 787B objevil před zraky diváků na závodní dráze, a připomenul si tak slavné vítězství.
My se teď ale podíváme na to, co Mazda plánuje na zářijový autosalon ve Frankfurtu. Tam se ukáže nový japonský crossover jménem CX-5. Navazuje na koncept Minagi z březnového ženevského autosalonu a také na studii Shinari. Mazda ráda mluví o designérských jazycích, které poté aplikuje napříč modelovou řadou. Ten současný se jmenuje Kodo a měl by ovlivnit nejen CX-5, ale i další vozy této značky.
Mazda ale často trpí tím, že její dynamický design karoserie bývá v kontrastu s poněkud nudnějšími kabinami. To by se tentokrát mělo změnit. Přesto ale budou střízlivější.
Jak už název naznačuje, tento kompaktní crossover se zařadí mezi modely CX-7 a CX-9. Pod kapotu se nastěhuje nový 2,2litrový turbodiesel o výkonu 175 koní v 4500 ot./min a 420 Nm při 2000 otáček. Nový motor je navíc o 10 procent lehčí. Nižší kompresní poměr dovoluje lepší načasování spalování a zlepšení hospodárnosti, když motor pracuje jen v částečném zatížení. Dokonce splní i přísnou emisní normu Euro 6 bez nutnosti použít vstřikování močoviny. Spalovací proces totiž výborně snižuje tvorbu oxidů dusíku.
Tato jednotka bude sladěna s novými prvky snižujícími spotřebu, které Mazda souhrnně nazývá Skyactiv. Jedná se o úpravu motoru, manuální převodovky, struktury karoserie i podvozku. S tímto balíčkem by se spotřeba měla v porovnání se současným 2,2litrovým turbodieselem snížit o 20 procent.

Auta
Asi vás nepřekvapí, že i Jaguar a Land Rover si pro budoucnost představují auta, která vlastně nebudete (a ani nebudete chtít) řídit. A vlastně je ani nebudete vlastnit, budete se o ně pěkně dělit s ostatními, protože tak je to přece lepší. Aspoň to tedy všichni říkají... Takže auto pro druhou polovinu 21. stolet... (Pokračování...)
Auta
Citroën C3 Aircross si bere designové prvky ze staršího konceptu Mehari, a pokud se ptáte na techniku, asi vás nijak nepřekvapí, že se pod originální karoserií ukrývají vnitřnosti Citroënu C3 a příbuzných vozů z koncernu PSA Peugeot-Citroën. Základem je zážehový tř... (Pokračování...)
Auta
Alcraft se mimo jiné věnuje například výrobě doplňků, převážně pro britské vozy. Nyní se však chystá na auto jako takové. Během dvou let bychom měli vidět první předprodukční prototypy elektromobilu, na jehož vývoji se podílejí bývalí inženýři Morganu, Toyoty, Daewoo a Michelinu... (Pokračování...)
Auta
Pod kapotou modernizovaného „zetka“ zůstává atmosférický šestiválec o objemu 3,7 litru a výkonu 328 koní, který může být párován s klasickou přímo řazenou převodovkou s upravenou odolnější spojkou od společnosti Exedy a automatickými meziplyny, nebo se sedmistupňov... (Pokračování...)
Auta
Jediné, co nově označeným modelům zůstane, bude kombinace písmen TDI nebo TFSI pro vznětový, respektive zážehový motor. Asi není tajemstvím, že se jedná o zvyk především z Číny, ale Audi se trochu ostýchá to veřejně přiznat. Je potřeba si ale připustit, že Čína je nesmírně důležit... (Pokračování...)
Auta
Od běžné i3 se verze i3s liší silnějším elektromotorem, který má místo 170 koní a 250 Nm hned 184 koní a 270 Nm. Na „stovku“ zrychlí o 0,4 sekundy rychleji, tedy už za 6,9 sekundy. Stejně jako pro běžnou verzi si i do i3s můžete objednat zážehový dvouválec jako generátor pro... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Jasně, že chcete! Kdo by neměl rád skákající auta, zvlášť když to dopadne špatně. Rallyov...
BMW i8
BMW i8
BMW ve Frankfurtu zveřejnilo oficiální informace o novém sportovním hybridu i8, který rozšiřuje...
Podle zdrojů z Mazdy by se nová generace motoru s rotujícími písty mohla vyrábět již za pět let.
Jak se praví v jedné české filmové klasice, když je někdo jediný, kdo něco může udělat, tak to mus...
Má všechno, co od SUV chcete. CX-5 je kultivovaná, úsporná i výkonná.
Už rozumím všem těm trpělivým zákazníkům, kteří v nejsilnější vlně při odstartov...
Na detroitském autosalonu se odhalila Mazda6 Skyactiv-D. Bude startovat v sérii Grand-Am.
Mazda představila na detroitském autosalonu svůj závodní prototyp Mazda 6 Skyactiv-D. Vůz bude stát poprv...
Malé, obratné a hravé Mazdě MX-5 pár koní navíc prospěje, v sériové podobě jich m...
Mazda 6
Mazda 6 kombi se ukázala tak trochu netradičně a hlavně nečekaně...
Mazda umí překvapit. U zahájení výroby nové šestky bychom čekali sedan, který kromě lid...