Nová BMW prý budou mít lepší promítání na přední sklo než bojová stíhačka Eurofighter Typhoon.

Čtěte více: Auta
Vydáno: 7. 11. 2011  /   Aktualizováno: 7. 11. 2011
Nová BMW prý budou mít lepší promítání na přední sklo než bojová stíhačka Eurofighter Typhoon.
Head-Up displeje se rozzáří všemi barvami
Čtěte více: BMW, head-up, displej, display, HUD, Oldsmobile

BMW nabídne plně barevné head-up displeje pro téměř všechny své modely včetně nové řady 3. Nyní má vyvinutou novou generaci HUD, která již dokáže zobrazovat informace v plné barevné škále. Základní princip se nezměnil. Silný zdroj světla svítí skrze průsvitný TFT displej ve hlubinách palubní desky a na přední sklo se speciální fólií zabraňující dvojitým odrazům jej posílají speciálně tvarovaná zrcadla.

Tato technologie byla původně vyvinuta pro bojová letadla, v těch prvních se objevila již během padesátých let minulého století. S automobilovým head-up displejem přišel jako první Oldsmobile Cutlass Supreme v roce 1988, ale nejvíce na něm zapracovalo BMW. To se také v lednu roku 2004 stalo první evropskou značkou, která tuto vymoženost nabídla pro novou řadu 5. Nyní tuto technologii používá také Audi a ve zjednodušené podobě s vyklápěcím plexisklem i koncern PSA.

Je to chytrý vynález. Podle výsledků výzkumu normální řidič potřebuje celou sekundu k tomu, aby se podíval na tachometr v přístrojové kapličce (u BMW brzy digitální), než vrátí pohled zpět na silnici. Za tu dobu i při městské rychlosti 50 km/h ujede naslepo zhruba 14 metrů. Systém promítající nejdůležitější informace přímo na čelní sklo tuto dobu zkrátí na polovic. A co teprve až se s BMW pořítíte po Autobahn rychlostí 250 km/h...

Perlička na konec: podle testovacího pilota společnosti Eurofighter Roberta Hierla má nová generace tohoto systému od BMW lepší rozlišení než v bojové stíhačce Typhoon.

Auta
Asi vás nepřekvapí, že i Jaguar a Land Rover si pro budoucnost představují auta, která vlastně nebudete (a ani nebudete chtít) řídit. A vlastně je ani nebudete vlastnit, budete se o ně pěkně dělit s ostatními, protože tak je to přece lepší. Aspoň to tedy všichni říkají... Takže auto pro druhou polovinu 21. stolet... (Pokračování...)
Auta
Citroën C3 Aircross si bere designové prvky ze staršího konceptu Mehari, a pokud se ptáte na techniku, asi vás nijak nepřekvapí, že se pod originální karoserií ukrývají vnitřnosti Citroënu C3 a příbuzných vozů z koncernu PSA Peugeot-Citroën. Základem je zážehový tř... (Pokračování...)
Auta
Alcraft se mimo jiné věnuje například výrobě doplňků, převážně pro britské vozy. Nyní se však chystá na auto jako takové. Během dvou let bychom měli vidět první předprodukční prototypy elektromobilu, na jehož vývoji se podílejí bývalí inženýři Morganu, Toyoty, Daewoo a Michelinu... (Pokračování...)
Auta
Pod kapotou modernizovaného „zetka“ zůstává atmosférický šestiválec o objemu 3,7 litru a výkonu 328 koní, který může být párován s klasickou přímo řazenou převodovkou s upravenou odolnější spojkou od společnosti Exedy a automatickými meziplyny, nebo se sedmistupňov... (Pokračování...)
Auta
Jediné, co nově označeným modelům zůstane, bude kombinace písmen TDI nebo TFSI pro vznětový, respektive zážehový motor. Asi není tajemstvím, že se jedná o zvyk především z Číny, ale Audi se trochu ostýchá to veřejně přiznat. Je potřeba si ale připustit, že Čína je nesmírně důležit... (Pokračování...)
Auta
Od běžné i3 se verze i3s liší silnějším elektromotorem, který má místo 170 koní a 250 Nm hned 184 koní a 270 Nm. Na „stovku“ zrychlí o 0,4 sekundy rychleji, tedy už za 6,9 sekundy. Stejně jako pro běžnou verzi si i do i3s můžete objednat zážehový dvouválec jako generátor pro... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Tohle video je pěkně drsné, severní smyčka Nürburgringu trestá jakoukoliv řidičskou chybu velmi tvrdě. Pilot BMW...
BMW 330d BBM
BMW 330d BBM Motorsport
Firma BBM Motorsport představila tuningový program pro BMW 330d s velice populárním naftovým třílitrem....
BMW Gran Lusso Coupe
Nedávno představený koncept Gran Lusso Coupe alias řada 8 se možná dočká sériové výroby.
Když BMW na nedávné přehlídce Concorso d'Eleganza Villa d'Este představilo elegantní kupé Gran...
BMW M5 a M6
U nové BMW M5 nebo M6 jste si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatečné stádo koní pod kapotou. Vždyť jich maj...
BMW M5
Drží ho zkušený instruktor a německé kladivo na dlouhé smyky BMW M5.
Již před časem jsme vám psali o tom, že BMW chce pro sebe získat rekord o nejdelší drift. A vy už teď čtete...
Auto s názvem Gran Lusso Coupé se představí na přehlídce elegance Concorso d’Eleganza Villa d’Este...
Současný rekord drží Čína. Délka driftu je 5,8 km (3,6 mil). Ale Amerika chce rekord zpět. Má se o to...