Připravte se na raketový start!

Koenigsegg Agera R
Čtěte více: Testy
Vydáno: 7. 6. 2011  /   Aktualizováno: 7. 6. 2011
Připravte se na raketový start!
Zbrusu nový Koenigsegg Agera R má osmiválec, dvě turba, 1115 koní, maximálku 440 km/h a… Velice praktickou rakev na střeše!
Čtěte více: Stig, Agera, Koenigsegg, TopGear

To varování je prorocké, příhodné a permanentní. Začíná těmito sedmi slovy: „Buďte opatrný, má to jedenáct set koní. Místy narazíte na nečekané zledovatělé úseky a ty zadní pneumatiky jsou jen z poloviny tak široké, jak by měly být. Vážně, byl bych opravdu, opravdu opatrný,“ říká Bard Eker s norským přízvukem, když mě důvěrně seznamuje se spoustou tlačítek Agery R. Bard kvalifikuje své vlastní postavení u Koenigseggu, švédského výrobce superaut, coby „hlavní uklízeč“, ale pomineme-li jeho britský smysl pro humor, ve skutečnosti je významným akcionářem celé firmy, což vzápětí vyplyne z jeho další poznámky.
„Byl bych opravdu hodně opatrný. Jo, a technicky vzato je to moje soukromé auto, jediné existující, ještě jsme úplně nedoladili kontrolu trakce a to auto má cenu… No, nějakých deseti milionů.“ Na sucho polknu. Deseti milionů liber? Ať jste jakkoli za vodou, to je pořádný kopanec do metaforického žaludku. „Ne, deset milionů švédských korun.“ Dobrá. Nějaká ohromná suma v cizí měně nestojí za pozornost.
Později se ukazuje, že je to přibližně 1,1 milionu liber, neboli zhruba třicet milionů českých korun. Z mnoha důvodů jsem rád, že jsem to předtím nevěděl úplně jistě...
Celý článek v novém vydání časopisu TopGear!

Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Získejte zdarma roční předplatné vašich oblíbených časopisů TopGear, Speed nebo Esquire! Stač...
Stig musí mít pěkně rozvětvenou rodinu - už tu byli jeho afričtí, američtí, němečtí... Všemožn...
Závodní technici od Team Dynamics postavili ze zahradního traktůrku brutální peklostroj s litrový...
Varování: tohle video není pro slabé povahy. V polské Poznani se konala akce Gran Turismo Polonia...
Koeingsegg Agera S Hundra
Koeingsegg Agera S Hundra
Tento sběratelský kousek s pruhy z plátkového zlata existuje jen v jediném exempláři – pro sběratele z dálného východu.
„Hundra“ znamená švédsky „sto“ a v tomto případě se jedná o skutečně speci...
Nepříjemná situace - když si zabouchnete klíče v autě a ono se vám samo zamkne. Buď můžete volat servisá...
Stig a Pagani Huayra
Jak to ve skutečnosti bylo? Jela Huayra s pneumatikami, odporujícím pravidlům TopGearu?
Okruh Dunsfold na letištní ploše, jenž používá TopGear k testování aut, toho zažil již...