Německý sedan tak trochu po americku

Volkswagen Jetta 1.6 TDI DSG Highline
Vydáno: 21. 11. 2011  /   Aktualizováno: 21. 11. 2011
Německý sedan tak trochu po americku
Nová generace Jetty opustila pozici „Golfu s batohem“ a stala se jakousi levnější alternativou Passatu.

Asi vám nezkazím žádné velké překvapení, když hned na začátku prozradím, co bude patrně nejčastějším důvodem pro pořízení nové Jetty. Zatímco větší Passat se stále potýká s pozůstatky poněkud neurčité image předchozí generace, nová Jetta už zcela převzala nový designový jazyk VW s ostře řezanými, elegantními tvary. A na rozdíl od předchozí generace nestojí na krátkém podvozku Golfu, takže proporcemi vypadá jako skutečný sedan, a ne jako hatchback s narychlo dolepeným kufrem. Když k tomu přidáte kombinaci tmavé barvy a velkých kol, vyzařují z Jetty solidnost a elegance, kvůli kterým si lidé německé sedany obvykle kupují.
Jenomže primárním lovištěm Jetty je severoamerický trh, stále konzervativně odmítající hatchbacky a lpící na klasických tříprostorových vozech. A protože za oceánem nemá Volkswagen to prazvláštní postavení na pomezí prémiových značek, kterému se těší v Evropě, musí stejně jako domácí konkurence stavět auta tak trochu „na váhu“. Američané za své peníze prostě chtějí co největší kus (lhostejno, zda železa nebo krávy v housce) a jsou tomu ochotni obětovat mnoho z evropské sofistikovanosti. My sice na rozdíl od nich dostaneme turbomotory a víceprvkovou zadní nápravu, ale zejména na interiéru je vidět, že v Americe tohle auto konkuruje například Chevroletu Cruze. Perfektní zpracování a draze působící materiály tu opravdu nehledejte a na měkké plasty se můžete těšit, jen pokud rádi osaháváte palubní desku.
Zarážející jsou ale vzhledem k částečně americkému původu přední sedadla – ta jednak po americkém způsobu postrádají boční vedení, ale zároveň jsou malá i na evropské poměry. Něco naděje vám do žil vlije řízení, které sice není zrovna „ukecané“, ale jeho posilovač má skvěle vyvážený odpor. K tomu si vzpomenete na úpravy podvozku pro evropskou verzi a začnete se těšit na zábavu v zatáčkách. Extra legraci ale nečekejte. Tohle auto se bude hrnout ven ze zatáčky obvykle po čumáku. Možná že zachovat americký podvozek s jeho komfortnějším naladěním (Jetta je na sedmnáctkách poněkud tvrdá) a nižší výrobní cenou by byla přece jen lepší volba, když ani sofistikovaná konstrukce ji nenaučí zatáčet skutečně po evropsku.
Záchrana situace tak zůstává na bedrech pohonného ústrojí. Dieselová šestnáctistovka sice není nijak oslnivě výkonná, ale na Jettu bez problémů stačí. A s výjimkou dieselového klapání na volnoběh je tichá a kultivovaná. A dvouspojková převodovka v této aplikaci skutečně funguje a nabízí kultivovanost tradičního automatu spolu s efektivitou manuálu.

řadový čtyřválec, 1598 ccm, turbodiesel
250 Nm při 1500 ot.