Komfortní elektromobil

Nissan Leaf
Čtěte více: Testy
Vydáno: 20. 12. 2011  /   Aktualizováno: 20. 12. 2011
Komfortní elektromobil
Ukazuje, že elektromobily mohou být komfortním, bezpečným a praktickým společníkem na každý den. Jenže ta cena…
Čtěte více: nissan leaf

O Nissanu Leaf už jste pravděpodobně slyšeli. Vyhrál cenu evropského Auta roku 2011 a zejména si získal reputaci prvního elektrického auta, se kterým můžete jezdit každý den. Dostali jsme příležitost svézt se s ním, abychom vyzkoušeli, jak si povede, a odpověděli na otázku, jestli je opravdu stejný jako konvenční rodinné hatchbacky.
Když si nebudete všímat elektrického pohonného ústrojí, nelze říct nic jiného, než že Leaf svou dynamikou spadá do průměru. Kvůli tužším tlumičům se na silnici nevyhnete mírným otřesům, v nízkých rychlostech se mu ale docela dobře daří tlumit nerovnosti – o nějakém diskomfortu tu nemůže být řeč. Těžké lithium-iontové baterie jsou umístěny v podlaze, takže vůz se slušně ovládá a chová se vcelku předvídatelně. Brzdy mají poměrně ostrý nástup (navíc pedál má krátkou dráhu) a lehké, sterilní řízení vám mnoho citu neposkytne. Na druhou stranu díky poměrně živému zátahu elektromotoru by vás mohla jízda po městě celkem bavit. Dokonce i v režimu Eco, při kterém jsou výkony omezeny, umí být Leaf dost rychlý na to, aby se nenechal okolní dopravou zahanbit.
Je to tedy praktický rodinný hatchback, který jen tak mimochodem jezdí na elektřinu? Rozhodně si ho nezamiluje každý a kromě toho je tak drahý, že jeho cenovku bude akceptovat málokdo. Ale pro velké firmy, které sídlí v evropských městech, kde platí emisní limity, by to mohla být zajímavá volba.
Potenciál Leafu se skrývá ve schopnosti komfortně a prakticky sloužit na cestách do škol, na nákupy a kratší vzdálenosti. A dokazuje, že elektromobil není jen výdobytkem extrémně ekologického smýšlení, i když cena je pro soukromého zákazníka prostě nedosažitelná.

Technické údaje
Motor: 
elektromotor
Výkon: 
109 koní v 2730 ot./min.
Toč. moment: 
280 Nm při 0-2730 ot.
Hmotnost: 
1525 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
11,9 s
Max.rychlost: 
144 km/h
Spotřeba: 
nezjištěna
Cena: 
800 000 Kč (odhad)
Autor: 
VICKY PARROTTOVÁ
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Před festivalem rychlosti v Goodwoodu jsme vás informovali, že Nissan má v plánu zajet se svým elektrick...
Na tomhle videu je podle serveru Jalopnik ta nejvtipnější bouračka která se kdy stala v počítačové hře....