Malé SUV, které stojí za úvahu

Mini Cooper SD Countryman
Vydáno: 19. 1. 2012  /   Aktualizováno: 19. 1. 2012
Malé SUV, které stojí za úvahu
Countryman dostal motor, po kterém dlouho volal. Nízká spotřeba jeho majitele rozhodně potěší.

Countryman je momentálně druhý nejpopulárnější vůz automobilky Mini, takže nasazení silnějšího dieselu do největšího modelu je naprosto rozumný a předvídatelný krok. Tato jednotka se nabízí i pro jiná mini, takže už jste o ní četli. Jedná se o momentálně nejsilnější naftovou verzi, dvoulitr se čtyřmi válci a výkonem 143 koní.
Z mnoha ohledů tento agregát sedne ke Countrymanu víc než k jiným modelům této značky. Je totiž těžký a opravdu potřebuje sílu jako sůl. Přeplňovaný agregát vygeneruje více točivého momentu než kterýkoli jiný motor v portfoliu Mini, a to počítáme i John Cooper Works.
Těch 305 newtonmetrů je opravdu vítaná porce. Maximum dostáváte už v relativně nízkých 1750 otáčkách, což také pomáhá nenucené jízdě. Rozhodně to není ta nejkultivovanější jednotka, jakou lze dnes mezi diesely pořídit, ale pokud je to jediná oběť za slušnou odezvu v nízkých otáčkách, pak by se zákazníci nemuseli zlobit.
Na rozdíl od sourozenců se stejným motorem vás ale moc neuspokojí, když na něj začnete tlačit. Náklony karoserie jsou docela nepříjemné, a když uprostřed zatáčky trefíte díru, auto to vyhodí z rovnováhy, což rozhodně není zábavné.
Dívejte se na tento Countryman – a podle mě to tak bude dělat i většina majitelů – jako na uvolněný cruiser, do kterého se vejdou čtyři urostlí dospělí. Ty, které odradila spotřeba benzínové verze, určitě potěší údaj hovořící o 4,6 litru na 100 km Cooperu SD. K tomu si připočtěte ten nejoriginálnější interiér ve třídě a máte před sebou malé SUV, které stojí za úvahu.
Jestliže byste ale toužili i po dynamice, díky které se Mini odlišuje od ostatních, museli byste se poohlédnout jinde. Začít například u Cooperu SD je v tomto případě velmi vhodné.

řadový čtyřválec, 1995 ccm, turbodiesel
143 koní ve 4000 ot./min.
305 Nm při 1750 ot.
Gavin Conway