Je vyzrálý, přitažlivý a má rozumné provozní náklady

Ford Focus kombi 1.6 TDCi Titanium
Vydáno: 27. 3. 2012  /   Aktualizováno: 27. 3. 2012
Je vyzrálý, přitažlivý a má rozumné provozní náklady
U Focusu ve variantě kombi tolik nevadí, že není tak řidičsky zábavný. Uspokojí ale rodiny?

Vývojové centrum Fordu si od nás vyslechlo hodně kritiky. Ve snaze udělat z vozu globální produkt se Focus, tolik populární auto nejen na britském trhu, hodně změnil. Jak je ale patrné, nejvíce z toho těží právě karosářská varianta kombi. Pod kapotou se nacházela naftová šestnáctistovka, což zřejmě bude hodně prodávaná verze. První, co k ní asi zákazníky přiláká, je spotřeba v kombinovaném cyklu – jen 4,2 l/100 km. Takže potěší jak rodiny, tak i správce firemních vozových parků. Když se podíváte do ceníku konkurenčního Volkswagenu nebo Opelu, vidíte, že Golf Variant BlueMotion 1.6 TDI ve vý­bavě Trend nebo Astra ST Ecoflex 1.7 CDTi stojí méně. Má tedy Focus co nabídnout? Stejnou naftovou šestnáctistovku jsme vyzkoušeli i v hatchbacku. A i tady se prokázalo, že jde o kultivovaný agregát. Podvozek je také komfortní a izoluje posádku od vnějšího hluku způsobem, jakému se vyrovná málokteré auto v tomto segmentu.
Svými výkony naopak spadá do průměru, ale dají se díky povedenému šestistupňovému manuálu dobře využít. V první chvíli sice má­te pocit, že odezva motoru je vágní, ale stačí pracovat s plynem trochu odhodlaněji a lenost zmizí. Díky 270 Nm se dá pohybovat po městě svižně, a to i když máte kufr pořádně naložený. Také podvozek si našel ideální bod, kdy nabízí jak vyváženost a stabilitu ve vysokých rychlostech, tak příjemnou poddajnost. Nová generace Focusu nemá tak čisté řízení jako ta předchozí, ani není tak zábavná, ale i když to může být trochu politováníhodné, nemůžete ji za to odsuzovat. Kombi má identický rozvor s hatchbackem, takže vzadu nenabízí na kolena více místa, jen trochu víc na hlavu. Kufr má v základní konfiguraci 476 litrů, ale dá se zvětšit na 1502 litrů, když sklopíte sedačky. V této oblasti tedy nevyniká, ale neříkejte, že je to málo.
Focus kombi tedy nebude asi vol­bou číslo jedna těch, kteří hledají dostupný rodinný praktický kombík srovnáváním tabulek, ale je vyzrálý, přitažlivý a má rozumné provozní náklady. Jen musíte hodně přimhouřit oči nad pořizovací cenou nebo jít po slevách.

řadový čtyřválec, 1560 ccm, turbodiesel
270 Nm při 1750 ot.
601 690 Kč (v akci 511 690 Kč)
MATT SAUNDERS