Na plný plyn!

Subaru Forester 2,5X
Vydáno: 7. 2. 2011  /   Aktualizováno: 7. 2. 2011
Na plný plyn!
Alternativní druh paliva do japonského SUV tak nějak patří

Až do teď jsem dosud nikdy neřídil auto na LPG. A ani jsem se k tomu nechastal, že má testovací Forester 2.5X v kufru plynovou bombu jsem zjistil až posléze. A první dojmy? Nedokážu přijít na zásadní rozdíly během jízdy, když do motoru pronikal plyn nebo byl vstřikován benzín. "Hmatatelnou“ zkušeností je zvýšení dojezdu na devět set kilometrů a to je jak na prvním rande skočit přímo na třetí metu.
Jinak je tenhle Forester jako ty, se kterými jsem měl čest v minulosti. Má parádní pohon všech kol a nemám představu, kam bych musel vjet, abych zapojil do hry redukční převodku. Příjemné chování v zatáčkách, náklony odpovídající rozměrům a hmotnosti.
Boxer má krouťák 229 Nm a výkon 170 koní. To není málo, ale vzhledem k potenciálu podvozku bych se nebál většího stáda.
Mezi pohodlnými sedačkami trčí řadící páka manuálního pětikvaltu a já si říkám, že šestka by se hodila. Přijdete na to ale na dálnici, v Německ, kdy budete snít o maximálce vyšší než udávaných 184 km/h.
Chvilkovou skepsi kompenzuje výbava. Ve specifikaci Comfort bohatá na to, aby vás hýčkala. Při pohledu do oficiálního ceníku postrádá jen šestnáctipalcová kola (má totiž frajerštější sedmnáctky) a základní rádio (je tady audio se sedmi reproduktory a složitě dlouhým označením plným „disků, changerů, dinů a surroundů“). Takže jde o plnou nálož. Za tři čtvrtě milionu korun. A to je cena, proti které můžete u velkého, robustního, pohodlného a plně vybaveného SUV jen těžko něco namítnout.

2457 ccm
125 kW