Udržitelný pokrok

Toyota Avensis
Čtěte více: Testy
Vydáno: 7. 2. 2011  /   Aktualizováno: 7. 2. 2011
Udržitelný pokrok
Nová Toyota Avensis se v mnoha ohledech nebezpečně přiblížila Mondeu. Ale je opravdu pro každého?
Čtěte více: test, Toyota, Avensis

Ve Velké Británii se celá jedna společenská skupina označuje podle auta, kterým jezdí. Pojem „Mondeo man“ je v tamním sociálním prostředí synonymem pro středostavovského zprůměrovaného chlapíka s manželkou, děckem a psíkem. U nás by se takto dala označit sorta lidí, která jezdila starým Avensisem. Chtějí klid, komfort, nízkou spotřebu a trochu praktičnosti do svého ustáleného rodinného života. Je mi jasné, že pro ně nová generace bude první volbou. A myslím, že se za tuto slepou důvěru vůbec nemusejí stydět.
Benzínový motor a převodovka s plynulým převodem CVT patří u Avensisu ke špičce nabídky. Dvoulitr Valvematic má dostačujících 152 koní a je velmi tichý. Zřídkakdy se totiž podívá nad hranici
2500 otáček. Jezdíte, zrychlujete a zpomalujete a auto si drží víceméně konstantní otáčky díky chytré převodovce. Oproti manuálu máte o desetinku litru vyšší spotřebu, ale jezdíte v absolutním klidu a pohodlí. K tomu byl totiž Avensis postaven. Žádné řezání zatáček, průjezdy po okreskách třetí kosmickou rychlostí – vsadím boty, že to budoucí majitele ani nenapadne. I když jízdně na tom Avensis vůbec není špatně, trochu tužší podvozek je stabilní, řízení příjemně přesné a klade trochu zdravého odporu. Pamatuji si, že jízda ve starém Avensisu byla až moc klidná, téměř ubíjející. Prostě nuda. V této novince má jiskru.

Technické údaje
Motor: 
1986 cm3
Výkon: 
152 koní
Toč. moment: 
196 Nm
Hmotnost: 
2020 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
10,0 s
Max.rychlost: 
205 km/h
Spotřeba: 
7,1 l/100km
Cena: 
714 900 Kč
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Toyota GT86 Cup Edition
Toyota GT86 Cup Edition
Celková produkce GT86 Cup Edition bude omezená na pouhých 86 kusů. Všechna auta jsou určena pro evropské zákazníky.
Značková závodní série Toyota GT86 Cup startuje již o tomto víkendu prvním podnikem na Nü...
Vzhledem ke svým zkušenostem s eko-auty se Toyota pokouší vymýšlet další a dal...
Tomuto autu máme oficiálně říkat FT-86 Open concept, ale není důvod nemyslet si, že sériová verze...
Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline
Někdo mu vytýká, že je tak univerzální, až postrádá temperament nebo výjimečný rys charakteru. Ale znáte to - kdo chce psa bít, hůl si...
Nevypadá na to, ale ten titul si zaslouží. Golf získal ocenění Auto roku 2013 od českých novinářů...
GPRM Toyota GT86 GT4
GPRM Toyota GT86 GT4
Britská společnost GPRM představila svou novou závodní Toyotu GT86 postavenou podle pravidel FIA třídy GT4. Závodit má ještě letos.
Není to první závodní verze kupé GT86. Jedna z dříve příchozích, vyvinutá ve...
Potvrzeno - na ženevský autosalon dorazí koncept s názvem FT-86 Open, který předznamenává budouc...
Má všechno, co od SUV chcete. CX-5 je kultivovaná, úsporná i výkonná.
Už rozumím všem těm trpělivým zákazníkům, kteří v nejsilnější vlně při odstartov...