Je nové supermini přesvědčivou alternativou Fordu Fiesta?

Kia Rio 1.4 CVVT Edition 1 PRO
Vydáno: 18. 6. 2012  /   Aktualizováno: 18. 6. 2012
Je nové supermini přesvědčivou alternativou Fordu Fiesta?
Vylepšení kvality a designu proměnilo Rio v žádoucí malé auto.

Se čtvrtou generací Ria má Kia troufalý plán ukrást zákazníky pěti hlavním rivalům: Renaultu Clio, Peugeotu 207, Toyotě Yaris, Volkswagenu Polo a podle nás nejlepšímu autu v této třídě – Fordu Fiesta. Korejská automobilka chce v Británii letos prodat 12 tisíc nových rií. Ve srovnání s prodejními plány pro rok 2011 jde o zhruba třicetiprocentní nárůst. To je ambiciózní bitevní plán. Na druhou stranu Kia významně pokročila s kvalitou i designem.
Nové Rio navrhl designérský guru značky Peter Schreyer. Auto je delší, širší a nižší než minulá verze, nicméně jeho design není tak pozoruhodný jako v případě menšího Picanta. Pro nové vozy značky typická „tygří maska“ dostala agresivnější proporce a velké přední světlomety spolu s klesající linií střechy dodávají Riu sportovní vzhled, trošičku připomínající kupé.
Na poměry své třídy jde o velké auto. S délkou 4045 mm je například o 55 milimetrů delší než Fiesta a rozvorem 2570 mm překonává předchozí Rio o 70 mm.
Výsledkem je kabina, která působí rozměrně a prostorně. Pasažéři z toho těží slušným místem pro nohy a nad hlavami vpředu i vzadu, ovšem zavazadlový prostor není tak velkorysý jako u některých rivalů – se svým objemem 288 litrů trochu zaostává za kufrem Fiesty.
Rozvržení kabiny je logické a použité materiály velkým krokem vpřed od spartánského prostředí v minulých generacích levných rií. Jsou tu také nějaké nepříjemné drobnosti. Například chod kolébkových přepínačů klimatizace není zrovna přesvědčivý a hubené ručičky přístrojů nejsou vždy dobře čitelné. Zde dostal styl přednost před funkčností. Tyto nepříjemnosti dostatečně kompenzuje štědrá standardní výbava. Na výběr bude ze čtyř úrovní výbavy (v Česku tří a dvou akčních edic navíc). Naše druhá výbava obsahuje vymoženosti jako šestnáctipalcová litá kola (v ČR standardní jen u specifikace nejvyšší) a přední mlhovky. Uvnitř má tato verze klimatizaci, elektrické ovládání i zadních oken a ovládání audiosystému na volantu potaženém kůží, stejně jako řadicí páka.
Základ nabídky tvoří čtyři motory, dva benzínové a dva naftové. Námi zkoušená zážehová verze 1.4 CVVT dosahuje podle údajů automobilky kombinované spotřeby 5,3 litru na 100 km a emisí CO2 124 g/km.
Na naší testovací trase vedoucí po městském centru, dálnici i okreskách auto vykázalo spotřebu 6,4 l/100 km. Motor má zdravých 109 koní a na stovku Rio rozjede za 11,5 sekundy. Pružností neohromí, ale šestistupňová převodovka pracuje pěkně hladce a na dálnicích vám auto dovolí slušně zvyšovat tempo. Lehké řízení je vítané ve městě a při parkování darem, ale na rychlejších zatočených okreskách není tak schopné a schází mu zpětná vazba. Přispívá k dojmu, že Rio nevtáhne řidiče do děje tak jako Fiesta.
Přesto má veskrze schopné Rio spoustu silných stránek v jiných oblastech, které mohou zaujmout potenciální zákazníky. Především vzhledem k ceně spoustu standardní výbavy a sedmiletou záruku výrobce. Mysleli jste si, že byl výběr auta v této kategorii těžký? Nové Rio jej právě zkomplikovalo ještě víc.

řadový čtyřválec, 1396 ccm
137 Nm při 4200 ot.