Auto, které se dá řídit pouhou myšlenkou

Mazda MX-5 1.8i
Čtěte více: Testy
Vydáno: 27. 7. 2012  /   Aktualizováno: 27. 7. 2012
Auto, které se dá řídit pouhou myšlenkou
Dva dny v Mazdě MX-5 a pár koleček na Ringu. Tomu říkám prima víkend.
Čtěte více: Mazda MX-5 1.8i

Nejlepší nápady jsou ty spontánní. Třeba jako ten jet na Ring. A s čím tam jet? Tak co třeba Mazda MX-5?
Když jsem si ji bral, překvapilo mě, jak málo je v ní místa. A jak kultivovaně se chová. Pětistupňová převodovka a 126 koní sice znamenají hodně otáček, když potřebujete udržet slušné dálniční tempo, ale pokud existují takové látkové střechy, jako má MX-5, tak proč se někdo obtěžuje s vývojem kovových?
Na Ringu jsme byli za šest hodin a kousek, průměrná spotřeba deset litrů. A pak honem na trať! Čekáte superlativy? Nečekejte.
Tenhle výkon je na Ring málo a podvozek, tak příjemný a poddajný pro ježdění na okreskách, je při tvrdé jízdě na okruhu houpavý a vláčný. Ale přesto jsem dále přesvědčen o tom, že MX-5 je jedno z nejlepších aut dnešních dní. Převodovka je úžasná, k řazení používáte jenom zápěstí. Přesun váhy mezi nápravami je naprosto excelentní, stejně jako řízení. Je to jedno z těch aut, která se dají řídit pouhou myšlenkou. V tomto autě nezískáte žádné špatné návyky, naopak se toho hodně naučíte – je to prostě čisté řízení. A na okresce je to fakt kočička!

Technické údaje
Motor: 
čtyřválec, 1798 ccm
Výkon: 
126 koní v 6500 ot./min.
Toč. moment: 
167 Nm v 4500 ot./min.
Hmotnost: 
1075 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
9,9 s
Max.rychlost: 
167 km/h
Spotřeba: 
7,1 l/100 km
Cena: 
549 900 Kč
Autor: 
Jan Červenka
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)