Nová X3 má silné, ale také slabší stránky

BMW X3 xDrive30d
Vydáno: 20. 8. 2012  /   Aktualizováno: 20. 8. 2012
Nová X3 má silné, ale také slabší stránky
V nabídce BMW jsou jiné modely, které vás řidičsky odmění víc, ale X3 všechny své důležité vlastnosti vylepšuje k dokonalosti.
Čtěte více: BMW X3 xDrive30d

Můžete sice brblat nad tím, jak moc nová X3 vyrostla, a když vedle ní zaparkuje stará X5, budou se pokradmu velikostně porovnávat jako holky ve sprše. Jedno jí ale upřít nemůžete. Snaží se plně vyhovět požadavkům těch, kteří si X3 kupují. Uvnitř je významně prostornější než předchozí generace, takže děcka nebudou kňourat, že si otloukají kolena. Co se týče kvality jízdy, hladce přejíždí retardéry i městské boule. Tady je vidět, jak velký kus práce u BMW udělali, aby jejich městské SUV bylo pohodlnější a komfortnější. Má perfektně tvarovaná sedadla vpředu, ve kterých si najde vhodnou pozici snad každý. Všechny ovladače má člověk při ruce, a ač už se tolikrát opakuji, multimediální systém iDrive má nejintuitivnější ovládání na trhu a praktickou velkou obrazovku (za tučný příplatek 60 tisíc ovšem).
Mnoho nadšenců modrobílé vrtule BMW kritizuje za to, že už jim tolik nezáleží na požadavcích nadšeného řidiče, a je pravda, že X3 by zoufale nutně potřebovala citlivější řízení. Je možné, že cit se ztrácí i v tom tlustém volantu se znáčky M, když neodoláte M paketu, ale to by přece jako výmluva fungovat nemělo. Nedá se říci, že by se řízení X3 projevovalo nějak nepřesně, zkrátka byste ale v rychleji projetých zatáčkách ocenili více důvěry. A garantuji vám, že odolat svižnější jízdě je někdy těžké, protože BMW naftové šestiválce umí. U třílitrového turbodieselu máte na výběr mezi dvěma variantami – nejsilnější 35d, a pak touto slabší 30d. To je mimochodem perfektně odhlučněná jednotka s výkonem 258 koní a velmi slušným točivým momentem 560 Nm už od 1500 otáček. Audi takhle výkonný tříválec v nabídce pro Q5 ani nemá. Řazení osmistupňového automatu nepostřehnete snad ani ve chvíli, kdy se na to zaměříte. Celá pohonná jednotka funguje sebejistě a hladce, ať už si to šinete po městě nebo po dálnici na víkendový výlet.
Jestli čekáte nějaké ale, přichází právě teď. BMW totiž slibuje oficiální spotřebu přesně šest litrů na sto, ale mně se v běžném provozu město/dálnice nepodařilo dostat pod devět. X3 evidentně nepomohl ani horlivý systém stop-start. Myslím, že s ohledem na výkony i velikost auta by se tato hodnota dala označit spíše za průměrnou než enormně vysokou, ale nechápu, jak se k někdo k tomu imaginárnímu údaji v tabulce dostal.
Druhé ale směřuje k výbavě. Přijde mi opravdu poněkud donebevolající, že si musíte u auta za 1,3 milionu připlácet i za takové věci, jako jsou USB rozhraní, deaktivace airbagu spolujezdce, dešťový senzor nebo tempomat.

řadový šestiválec, 2993 ccm, turbodiesel
258 koní ve 4000 ot./min.
560 Nm při 1500 ot.
1 280 000 Kč