Evoluci a módním trendům navzdory

Land Rover Defender 110 Double Cab Pick Up S
Vydáno: 7. 9. 2012  /   Aktualizováno: 7. 9. 2012
Evoluci a módním trendům navzdory
Nový moderní vůz se snaží vyhovět potřebám svého majitele. U Defenderu je to obráceně.

Někdy se mu říká, že je jako automobilový dinosaurus. Evoluce, díky které se tu za ty desítky let, co je Defender s námi, objevila zcela nová kategorie SUV a dalších kříženců, včetně různých kupé se čtyřmi dveřmi a dalších antagonismů, Defender cíleně opomíjela a nechala ho žít svým vlastním životem. Za zhruba šedesát let prodělal jen minimální změny, takže si ho při vyslovení jeho jména umí představit i ta nejméně auty políbená slečinka.
Nicméně ještě předtím, než by se v roce 2015 měl objevit radikální nový nástupce krátké verze, který už teď vyvolává debaty o riziku zániku až dosud nejstabilnějšího pilíře autoprůmyslu, Defender jednu výraznější změnu prodělal. Dostal nový motor. Naftová dvačtyřka totiž splňovala jen normu Euro 4, což na většině trzích nevyhovuje. Nový čtyřválec, který projde normou Euro 5, má filtr pevných částic a o dvě deci méně. Výkony se ani neměnily, zůstaly na 122 koních a 360 Nm při identických otáčkách. Jen se teď dokáže rozjet až stopětačtyřicítkou. Jo a měl by být o něco méně hlučný. Pokud by vás to opravdu zajímalo, v praxi se vlastně nezměnilo vůbec nic. Žít s ním pouze ve městě by se odvážil jen blázen. Nejenže najít dostatečně prostorné místo na parkování je opravdové dobrodružství divočiny, ale budete se modlit, abyste se nemuseli na parkovišti otáčet. Já nejsem zrovna prototypem nějaké křehotinky, která neuzvedne krabici od banánů, ale občas jsem musela zpátečku řadit oběma rukama, a plné rejdy spolehlivě nahradily dvacet minut ve fitku.
Všechno výše zmíněné ale ve světle jeho schopností znamená prkotiny. Kdo by si ho pořizoval kvůli kultivovanosti, ne? Jistě, je tvrdý, na dálnici pořád poskakuje, a když se rozhodnete jet sto třicet, aerodynamika pojízdného kvádru si vybere svou daň v nádrži. Mnohem důležitější ale je, že jeho za léta prověřené schopnosti nijak nevyměkly. Defender je tou nejlepší volbou, pokud někdo skutečně potřebuje pracovní nástroj. Ani Mercedes G nemá odpověď na širokou nabídku různých variant karoserie a nastavení cen. Dokud někdo nepřijde s něčím použitelnějším mimo silnici, spíš to vypadá, že dinosaurus Defenderus stojí na samém vrcholu své evoluční větve.

řadový čtyřválec, 2198 ccm, turbodiesel
360 Nm při 2000 ot.