Extravagantní převlek

Kia Sportage 2.0 CRDI
Vydáno: 27. 9. 2012  /   Aktualizováno: 27. 9. 2012
Extravagantní převlek
S lehkou nohou vládne uvnitř klid a pohoda. Přesto motor nezapře svůj apetit.
Čtěte více: Kia Sportage 2.0 CRDI

Spotřeba 9,2 litru! Takovou hodnotu ukazoval palubní počítač, když jsem si auto od Honzy vzal. Jezdil s ním delší trasy domů a na pilu rozhodně netlačil. Počkat, vždyť tohle má být dvoulitr v naftě a ne nějaký třílitrový V6. Letmý pohled do techničáku to potvrdil. Tak proč 9,2 litru? Měl bych to zkusit stáhnout, řekl jsem si. Oči přeběhly přes údaj hmotnosti auta, která je nějakých 1600 kg. Ale stejně, musí to jít níž…
Při jízdě po Praze mě překvapil klid uvnitř. Motor je příjemně odhlučněný a rázy od nerovností jsou dobře utlumeny. Hodně se na tom podílejí i vysokoprofilové šestnáctky s rozměry 215/70, o ostatní se pak postará příjemně naladěný podvozek se zavěšením MacPherson vpředu a multilinkem vzadu. Přes nerovnosti prostě přejedete s překvapující lehkostí. S hledáním pozice za volantem jsem neměl se svými 175 cm nejmenší problém a ovládací prvky jsou tam, kde mají být. Nikam se nemusíte natahovat, kolem sebe máte dostatek prostoru a ani řadicí páku šestistupňové manuální převodovky nemusíte lovit nějak nízko. Sedačky vám rozhodně na cestách křivici a bolest zad nezpůsobí. Sedí se v nich pohodlně a dokonce můžeme mluvit o nějakém bočním vedení, která vám v tomto autě stačí. Pak se ale projeví daň za extravagantně střižený exteriér auta, který na rozdíl od kolegy – Hyundai ix35 – nevypadá tak suše. Problémem jsou hlavně široké A-sloupky, za které se v určitých situacích schová i přerostlé SUV. A ono to s tím výhledem nevypadá růžově ani dozadu. Sportage není žádný obr, na délku měří cca 4,4 metru, ale opticky jako velké auto opravdu vypadá. Prosklená část zabírá malou plochu karoserie, což sice podporuje mohutný vzhled, ale nadále zhoršuje výhled. Parkovací kamera by se určitě hodila.
Díky dynamickému vzhledu vás může napadnout cosi o sportovnosti. Napadlo to i mě. Jenže tam, kde vysoký profil pneu zářil ve městě, je tady najednou na obtíž. Příčné zrychlení brzy převládá nad přilnavostí. Motor s 136 koni a točivým momentem 319 Nm vám v tom nepomůže a při sportovnější jízdě na to nestačí. Ne, tohle opravdu není činnost, ve které by si Kia Sportage libovala, a poměrně přesné řízení vám nedostatek výkonu a nadání nenahradí. 319 Nm se hodí na dálnici, kde Kia cestovní rychlosti zvládá na jedničku a nedělá jí to žádné problémy. Jízdu po dálnici a pohodlné hovění v sedačkách mi znepříjemňoval jen hluk vzduchu kolem velkých zrcátek a občasné korekce volantem. Foukal dost vítr a pneu s vysokým profilem to rády nemají.
Většinu času jsem trávil stejně jako každý majitel na normálních silnicích, ve městě a na dálnici. S vědomím mého předsevzetí na začátku testu jsem se nedočkavě podíval na údaj palubního počítače o průměrné spotřebě. Zklamaný jsem si přečetl hodnotu 8,2 l. Na dieselový dvoulitr je to pořád moc. Příště se budu snažit ještě víc. Nebo že by se měla snažit Kia?

naftový čtyřválec, turbo, 1995 ccm
319 Nm v 1800 ot./min.