Třetí v řadě

Mercedes-Benz ML 350 CDI BlueTEC
Vydáno: 28. 1. 2013  /   Aktualizováno: 28. 1. 2013
Třetí v řadě
Luxusní a schopný. Ve městě, v terénu i na dálnici. Je to nejpohodlnější velké SUV?

Třetí generace Mercedesu ML dělá všechno lépe než ty předchozí dvě. Je snadné se do něj zamilovat už jen proto, že si vás hýčká. No, vždyť má vlastně hvězdu na kapotě. Ale upřímně, s výjimkou Range Roveru, který je na silnici plavnější, poddajnější a ještě víc vás izoluje od okolního světa (také je ale o něco dražší), nenajdete na trhu auto, které by bylo tak komfortní. A to mnohdy ani mezi limuzínami.
Poznáte to už od prvního nastartování. Perfektně odhlučněný interiér, zvuk motoru k vám dolehne, jen když prohrábnete plyn, a až se rozjedete, tak se budete ptát, jak to jen mohli dokázat. No, dokázali to. Snad i proto, že v příplatkové nabídce najdete i třívrstvá skla. Kabina je přesně ve stylu moderních mercedesů – s krásnou architekturou, s ovládacími prvky, na něž si musíte zvyknout, a s novými materiály. Přijde vám kombinace kůže a dřeva jen pro staré páprdy? No, pak se podívejte do katalogu a asi vám spadne čelist.
A to samé se opakuje, i když jedete. Přestože je v nabídce i naftový osmiválec a také verze 63 AMG, rozhodně nebudete mít pocit, že by ML 350 CDI trpělo nedostatkem výkonu. Má 258 koní a 620 Nm dostupných už od 1600 otáček. V kombinaci s jemným sedmistupňovým automatem jste dost rychlí vždy, když to potřebujete, a přitom motor nepůsobí tak, aby narušoval celkově uvolněný charakter auta.
A tím uvolněným charakterem myslím to, jak ML 350 CDI jezdí na příplatkovém vzduchovém podvozku Airmatic. Drobné nerovnosti pohlcuje přímo královsky a vadí mu jen ty větší, hlavně podélné. Podvozek pak pracuje v komfortním a sportovním režimu, přičemž si vůbec neumím představit důvod, proč bych měl používat druhou možnost nastavení. Každopádně i když ho přitvrdíte, neubráníte se náklonům karoserie v ostřeji projížděných zatáčkách. Řízení s elektromechanickým posilovačem je pak asi nejslabší místo celého auta, a přestože je přesné, tak ani nijak zvlášť neumí měnit svůj projev v závislosti na rychlosti jízdy.
Přestože ML není žádný designérský výstřelek, tak nové ML je jednoduše elegantní a propracované do detailu. Taky je v něm hromada místa na předních i zadních sedadlech a větší kufr má snad jen Audi Q7.
Cena základní verze je 1,5 milionu, ale Mercedes nabízí celou hromadu výbavy. Můžete si koupit, na co si jen vzpomenete, a konfigurací toho správného provedení strávíte mnoho hodin, možná i dní. Ale bude to určitě stejně příjemné jako auto samotné. Jen nezapomeňte na ortopedické sedačky.

turbodiesel V6 , 2987 ccm
620 Nm v 1600 ot./min.