S lehkou chůzí

Ford Focus 1.0 EcoBoost
Vydáno: 29. 1. 2013  /   Aktualizováno: 29. 1. 2013
S lehkou chůzí
Tři válce, pouhý litr objemu, ale také 125 koní a 200 Nm. A to vše ve Focusu Combi.

Nevím, co mi přišlo úsměvnější. Jestli to byl charakteristicky chrastivý zvuk tříválce nebo lehkost, s jakou litrový Focus projížděl zatáčky. Miniaturní motůrek není pro přední kola žádná zátěž a v kombinaci s precizně nastaveným podvozkem a dobře dávkovatelnými brzdami to prostě působilo velmi mile. A když jste se hodně snažili a využívali naplno šestistupňovou manuální převodovku s opravdu precizními změnami rychlostních stupňů, tak se určitě dalo mluvit o radosti z jízdy.
Litrový tříválec Ecoboost je pro Ford malou revolucí a budete se s ním setkávat ve všech modelech modrého oválu. Bude v béčku, v nové Fiestě, S-Maxu a bůh ví, kam ho ještě namontují. Má 125 koní v 6000 otáčkách a s overboostem dává krátkodobě až 200 Nm točivého momentu – standardní hodnota je 170 Nm. Ale pozor – v 1500 otáčkách. Motor je točivý, s lineárním průběhem výkonu a kupodivu ani nemá tendenci zdechnout, když ho točíte až k červenému poli. Ve městě a na okreskách je prostě geniální a nevýhody malého objemu se projeví až na dálnici, kde musíte překvapivě často sáhnout na řadicí páku a změnit rychlostní stupeň ze šestky na pětku.
Ford udává kombinovanou spotřebu 5,0 l na 100 km/h, ale nemělo by vás překvapit, že jde o optimistický údaj. Při šetrné jízdě je hodnota o litr vyšší, náš průměr na bezmála tisícovce ujetých kilometrů byl sedm litrů. I tak se ale nelze divit, že se tenhle motůrek stal držitelem prestižního evropského ocenění Motor roku 2012. Skoro je škoda, že Ford jeho přítomnost skrývá neoznačením na zádi auta, prý z prestižních důvodů.
Zbytek je přesně takový jako u ostatních aut téhle značky. Solidní a prostorný. Zatímco hatchback je kritizovaný pro malý zavazadlový prostor, tak u kombíku nebudete mít problém odstěhovat půlku chalupy. Taky ve Focusu najdete kvalitní přední sedačky a příjemné materiály všude, na co jen dosáhnete. Ford se chlubí, že Focus může být vybavený všemi možnými systémy, jež usnadňují jízdu (parkovací automat, line asist nebo sledování únavy řidiče), ale pravda je taková, že se bez toho klidně obejdete, navíc všechny tyhle věci nepříjemně šroubují cenu nahoru – testované auto stálo 573 tisíc, ale z toho bylo 136 tisíc jen za příplatkovou výbavu. Nicméně vězte, že začíná na 380 tisících
Takže koupit, nebo ne? Pokud vám smrdí nafta nebo najezdíte málo kilometrů a na dálnici se objevíte jen občas, neváhejte ani trochu, nic lepšího není. Ale i když to máte jinak, tak vězte, že žádný jiný kombík neumí tak lehce našlapovat.

tříválec, 999 ccm
170 Nm v 1500 ot./min.