Neskutečně schopný malý teréňák

Čtěte více: Testy
Vydáno: 31. 1. 2013  /   Aktualizováno: 31. 1. 2013
Neskutečně schopný malý teréňák
Aby se neřeklo, má novou masku a pár detailů. Jinak je Jimny pořád stejný - stejně dobrý a jednoduchý malý off-road.
Čtěte více: test, Suzuki, off-road, Jimny

Změna není vždycky život. Někdy totiž není potřeba. Například takové Suzuki Jimny. Vyrábí se už přes čtyřicet let a za tu dobu se skoro vůbec nezměnilo. V kterékoli jiné třídě by auto, které je po minimálních obměnách na trhu už celých 14 let, nemohlo obstát. Jenže Jimny nemusí bojovat moderními zbraněmi. Malý teréňák na hory nebo práci nepotřebuje víc než to, co už nabízí dlouhé roky, tedy pořádný pohon všech kol a žebřinový rám. Teď dostal novou masku chladiče a nárazník.
V běžném režimu má Jimny poháněná zadní kola, stiskem tlačítka nad řadicí pákou připojíte i přední kola, a kdyby bylo třeba, poslední tlačítko redukuje převod. V kombinaci s malým rozvorem, minimálními převisy a jednoduchou karoserií zvládá i opravdu náročný terén. Kdybych byla třeba lesníkem nebo bydlela na samotě v horách, o jiném autě bych asi ani neuvažovala. Hravě se s ním dá projet hluboký sníh i bahno v kopci a také pořádné výmoly i koleje, kde byste utopili holínku. Navíc se o něj v tom případě vůbec nemusíte bát, protože z něj charakter pracanta i pocit nezničitelnosti přímo křičí. V tomto duchu má i zařízenou kabinu. Prostou, strohou, čistě účelovou. Rádio hraje... no, prostě tak, jak autorádia hrávala v autech před mnoha lety, plasty jsou tvrdé jako týden staré housky a nic víc než pár nezbytných tlačítek na přístrojovce vám Suzuki neposkytne. V souvislosti s rozměry vozu ale musíte počítat také s tím, že vám neposkytne ani moc prostoru. Zadní lavice pro dva má sice držáky isofix, ale i pro dětské nohy je tu místa asi jako v kinder vejci, a protože do boku otevírané dveře začínají prakticky hned za sedadly, stejně budete zadní lavici spíš využívat jako jediný odkládací prostor. Tabulkových 113 litrů by mohlo naznačovat, že pár tašek s nákupem se sem vejde, jenže plocha "kufru" je tak mělká, že spíš musíte dveře honem rychle zabouchnout, aby vám nic nevypadlo.
A když už jsme u těch slabších stránek, samozřejmě od něj nemůžete čekat schopnosti moderních SUV, takže jednoduché odpružení si jakékoli setkání s dírami a nerovnostmi nenechá pro sebe. Tady poznáte, co je to hluk od silnice i od malého motoru. Třináctistovka je živá a díky kratším převodům pětikvaltu v terénu naprosto dostačující, ale dálniční přesuny k horám jsou trochu útrpné. Podle technického průkazu má Jimny maximálku 140 km/h, ale pak auto poskakuje, náklony při větru nahánějí hrůzu a hluk je tak silný, že si připadáte jako otrokář.
Nic z toho ale Jimnymu neubírá na schopnostech, které od něj cílový zákazník očekává. Malý užitkový off-road vás nezklame, pokud opravdu potřebujete auto do terénu nebo bydlíte na horách a chcete se skutečně v přesný čas dostavit do práce nebo zajet na nákup, i kdyby venku padaly trakaře.

Technické údaje
Motor: 
řad. 4válec, 1328 cm3
Výkon: 
85 koní v 6000 ot./min.
Toč. moment: 
110 Nm při 4100 ot.
Hmotnost: 
1060 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
14,1 s
Max.rychlost: 
140 km/h
Spotřeba: 
7,1 l/100 km
Cena: 
414 900 Kč
Autor: 
Eva Srpová
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)

Nenechte si ujít

Malé, ale šikovné - to je Suzuki Samurai, kompaktní čtyřkolka, poháněná oturbeným tř...
Co to má znamenat? Test požárních hlásičů? Nebo fumigace proti broukům? No, jedno je jisté - chlap...
Jsme v Rusku a zdá se, že tohle je nové provedení hry kuželky. Akorát, že stojí mnohem víc peněz...
Volkswagen Golf 1.6 TDI Comfortline
Někdo mu vytýká, že je tak univerzální, až postrádá temperament nebo výjimečný rys charakteru. Ale znáte to - kdo chce psa bít, hůl si...
Nevypadá na to, ale ten titul si zaslouží. Golf získal ocenění Auto roku 2013 od českých novinářů...
Suzuki
Suzuki představí sériovou verzi svého crossoveru na ženevském autosalonu.
Suzuki vypustilo do světa první fotografii svého nového crossoveru, který si premiéru odbude 5. března...
Má všechno, co od SUV chcete. CX-5 je kultivovaná, úsporná i výkonná.
Už rozumím všem těm trpělivým zákazníkům, kteří v nejsilnější vlně při odstartov...
S naftovým tříválcem Hyundai i20 jezdí skoro na vzduch. Vítr vám ale udělá v peněžence, když byste si ho chtěli koupit.
4.2. se narodila Božena Němcová, rozpadla se Jugoslávie a začala vysílat česká největší komerčn...