Stačí prahy a nárazníky – a Allroad nikdo nepřehlédne

Audi A6 Allroad quattro 3.0 TDIR
Vydáno: 20. 2. 2013  /   Aktualizováno: 20. 2. 2013
Stačí prahy a nárazníky – a Allroad nikdo nepřehlédne
Zvýšený kombík dává okatě najevo, jak moc je luxusní.

Věřím, že všichni z konkurenčních automobilek se léta trápí, proč je Audi A6 Allroad tak neskutečně oblíbené už od chvíle, kdy se objevilo na trhu. První Allroad se v bazarech nikdy neohřál dlouho, a když ho majitel postavil před plot s cedulí s lákavou cenovkou, přilákal tím víc zvědavců než k růžovému Mercedesu.
Třetí Allroad bude díky firemní identitě se snadno rozpoznatelnou tváří a výjimečnými světlomety podle mého mezi klientelou Audi oblíbenější ještě víc. Jakmile ho potkáte v protisměru, ihned vás zaujme těmi propracovanými ledkami (44 tisíc), jež se zvláště v šeru blyští jako šperky. Allroad je s protaženými prahy a přidanými nárazníky zkrátka na pohled elegantní auto.
I v kabině se nebudete na sebe zlobit, proč jste utratili částku odpovídající pěknému městskému bytu. Je luxusní, detailně propracovaná a designem prakticky předčí všechno, co v této cenové relaci můžete mít. Interiéry BMW jsou také luxusní, ale kdyby je měl popsat architekt, přirovnal by je k funkcionalismu. A protože ten je mi blízký, interiéry BMW mám raději, ale přiznávám, že Audi umí na první pohled udělat daleko pompéznější dojem. Po stisknutí startovacího tlačítka napravo od voliče automatu se multimediální displej velice efektně vysune. Ambientní podsvícení v noci vypadá fantasticky a příjemné ticho na palubě je už jen další přidanou hodnotou.
Podvozek A6 Allroad má pneumatické pérování závislé na rychlosti. Jízda připomíná pocit, jako byste seděli na měkčím polštáři, a každou vymetenou díru utlumí přes molitanový podsedák na židli. Je to fajn. Allroad samozřejmě není žádné auto do terénu, ale podvozek můžete zvednout, kdybyste sjeli třeba na polňačku. Bohužel řízení už tolik nepotěší, okolo středu neklade odpor a působí kvůli tomu lehce nejistě. Od A6 Allroad se nedá požadovat komunikativnost, volant by mohl být přece jen tužší.
Třílitrový šestiválec TDIR značí nejsilnější verzi se dvěma turby, kombinovanou s osmistupňovým automatem. Tato vynikající jednotka má 303 koní a 650 Nm a díky skvělému zátahu ve středním spektru otáček vám na předjíždění budou stačit i superkrátké úseky s přerušovanou čárou. Kromě mrtvého řízení se tedy A6 Allroad nedá prakticky nic konkrétního vytknout. Interiér bere dech a svými schopností vás bude hýčkat při jízdě. Vynikající kombinace motoru s převodovkou patří k nejlepším pohonným ústrojím v tomto segmentu a dojmem z kabiny umí ohromit, i když na tom se podepsala cena za příplatky, a teď se držte – v hodnotě jednoho milionu.

V6, 2967 ccm, twin-turbodiesel
650 Nm při 1450 ot.