S tímto autem může Subaru oslovit zákazníky, kteří se této značce doposud vyhýbali

Subaru XV 2.0D X Active
Vydáno: 7. 3. 2013  /   Aktualizováno: 7. 3. 2013
Univerzální auto a skutečné Subaru, se kterým vždy dojedete do cíle. Když mu odpustíte tradičně slabší interiér.

Je to zvláštní pocit, když jedete v Subaru a na silnici si vás všímají a zvědavě prohlížejí i jiní lidé než další řidiči Subaru. Ale není se čemu divit. Zatímco jiné modely jsou kvůli konzervativnímu designu takřka neviditelné pro všechny, kdo nejsou z „rodiny“, XV je výrazné až až. Zajímavé sedmnáctipalcové ráfky, zamračená přední světla, robustně působící záď a jeho atypická výška z něj dělají těžko přehlédnutelný zjev. V nabídce zapadá přesně mezi Imprezu a Forester, ze kterých si bere to nejlepší. Samozřejmý pohon všech kol, tvary (lehce přerostlého) hatchbacku a schopnosti v terénu. XV má totiž světlou výšku dvaadvacet centimetrů, a byť samozřejmě není čistokrevným off-roadem, výletů mimo asfalt se vůbec nebojí – vyhrabete se s ním takřka kamkoli a odkudkoli. A přitom se na silnici řídí naprosto normálně. Předně, za volantem se budete cítit opravdu dobře. Prostorné sedačky s rozumným bočním vedením jsou příjemně měkké, samotný volant se dá nastavit výškově i podélně a výhled do všech stran je hodně slušný – i dozadu. Materiály i design palubní desky jsou alespoň podle mého názoru neaktuální, ale na pozlátko se u Subaru nikdy nehrálo – ovládací prvky jsou na dosah a jejich obsluha vás nijak neruší od řízení. Což je důležité, protože tohle auto chcete skutečně řídit. Ať už se jedná o okresku, nebo dálnici, je za všech situací stabilní a sebejisté – nenaklání se, neodskakuje, dobře tlumí nerovnosti. Řízení v této době odtažitých, tupých kormidel působí velmi osvěžujícím dojmem, je v něm nadstandardní množství zpětné vazby. Pokud si zvyknete na drobnou prodlevu turba, v zatáčkách se dá s XV celkem solidně balancovat na plynu, auto se pod vámi točí jako správná čtyřkolka a dovolí vám utahovat stopu při nájezdu a otevřít ji při výjezdu pod plynem.
Dvoulitrový turbodiesel do XV sedí snad nejlépe ze všech subaru. Je to výborná kombinace, po zahřátí ho téměř neslyšíte (nebo že bych byl nahluchlý?) a bez většího přemáhání si řekne o lehce přes šest litrů na sto. Auto vám s ním nepřijde vysloveně jako trhač asfaltu, ale pomalé není a udržovat rychlost není díky povedenému podvozku žádný problém. Při předjíždění na dálnici nemusíte podřazovat, šlápnete na plyn a zanedlouho už nabíráte rychlost. Točivý moment je k mání i v extrémně nízkých otáčkách a motor tedy není nutné žhavit do ruda.
Zábava a praktičnost – u XV platí tato formule stejně jako u ostatních subaru. Okolo řidiče i spolujezdce je spousta prostoru, zvlášť nad hlavou, a stejné je to i na zadních sedačkách, dělených v poměru 40:60. Dají se sklopit do roviny, čímž dostanete slušných 1270 litrů prostoru. Kufr je dobře přístupný – vzhledem ke konstrukci auta je jeho hrana umístěna v rozumné výšce a velkými pátými dveřmi dovnitř nasoukáte hodně široké předměty.
Ošemetnou otázkou je cena. Diesel v základní výbavě Active vyjde na 709 tisíc korun – což je méně, než dáte za motorově srovnatelný, avšak lépe zpracovaný Volkswagen Tiguan, nebo výrazně více než za takové Hyundai ix35, které boduje prostorem. XV má nad oběma jasnou převahu v jízdních vlastnostech, obratnosti, zábavě a zpětné vazbě, má bezkonkurenční pohon všech kol, je rozumně praktické a příjemně použitelné, avšak jeho interiér je tak trochu výlet do minulosti. Jistě, můžete si pořídit levnější auto, které nabídne čistě na litry více prostoru, ale v tomto případě za své peníze dostáváte solidnost a jízdní talent, o kterých si může konkurence nechat zdát. Volba pro nadšence? Ano, vždyť je to pořád Subaru, nyní však s větší přidanou hodnotou po stránce každodenní použitelnosti.

plochý čtyřválec, 1998 ccm, turbodiesel
350 Nm při 1600 ot.