Zatěžkávací zkouška

BMW X3 xDrive35d
Vydáno: 9. 6. 2013  /   Aktualizováno: 9. 6. 2013
Zatěžkávací zkouška
Nejsilnější diesel v X3 a chytrý pohon všech kol xDrive.
Čtěte více: BMW X3 xDrive35d

Na stole mi přistály klíčky od BMW X3 xDrive35d. Na mokru funguje perfektně a na suchu při vyšší přilnavosti zřetelně cítíte, jak pod vámi systém pracuje, jak se při průjezdu zatáčkou mění rozložení točivého momentu a jak jednotlivá kola v závislosti na tom zabírají. A v některých výbavách si to klidně můžete i pomocí funkce Torque Distribution zobrazit na displeji. Moc příjemná vychytávka.
Bez dlouhého otálení vám napíšu, že také na sněhu byl Xdrive stejně brilantní. Pro tohle byl stvořen. Výjezdy do prudkého kopce, zajíždění na parkoviště přes vyhrnuté mantinely od radlice traktoru, jízda po cestě, kde na silnici leží deseticentimetrová vrstva rozježděné prosoleného břečky, to vše bylo samozřejmostí. A pokud systém nevyprovokujete tím, že mu uvolníte otěže sportovním režimem, tak se to odehraje bez zbytečného protáčení kol – a je jedno, že auto sedí na širokých zimních osmnáctkách z rozměrem 245/50. S plynem musíte na sněhu opatrněji – potentní přeplňovaný naftový třílitr dává úžasných 313 koní a 630 Nm točivého momentu (již od 1500 ot./min.). Na naftový šestiválec zní jako vždy u současných BMW krásně harmonicky a klidně se s ním dá jezdit i pod osm litrů na sto. Osmistupňový automat si s xDrivem rozumí a stejně tak i s motorem. Řadí perfektně a na přání vám ve sportovním režimu, když řadíte pomocí pádel, ukáže, jak má fungovat automatika.
Testované auto bylo v M paketu a jeho sportovní sedačky výborně podrží v zatáčkách, kde vás řízení bez velké zpětné vazby sice příliš neinformuje o tom, co se děje dole, ale na dvoutunové vysoké auto to není zlé. Dalšími bonusy M paketu jsou kudrlinky na exteriéru auta (agresivnější nárazníky atd.). Pokud o X3 stojíte, budete muset mít dynamiku v krvi, protože je svým způsobem napnutá a v každém okamžiku připravená vystřelit kupředu. Výsledkem je to, že se v ní uvolňujícího relaxu příliš nedočkáte. Ale v této konfiguraci jste s tím snad ani nepočítali, ne?

přeplňovaný řadový šestiválec, 2993 ccm
313 koní v 4400 ot,/min.