Do neznáma

Peugeot 3008
Čtěte více: Testy
Vydáno: 12. 8. 2013  /   Aktualizováno: 12. 8. 2013
Do neznáma
Klasické francouzské MPV dostalo pár znáčků a do názvu jméno navíc.
Čtěte více: Peugeot 3008

Napapijri je v překladu polární kruh. A je to i italská firma vyrábějící oblečení a vybavení pro volný čas a sport. Je plná emocí a moderních materiálů spojených s cestováním do nehostinných podmínek. Jenže teď její jméno zdobí i Peugeot 3008. Smysl mi uniká, ale asi to má co do činění s exkluzivitou. Mají se o to postarat i nové lišty, prahy a loga na ráfcích, sedačkách, koberečcích a volantu. A to je asi tak všechno, čím se Napapijri liší od běžného modelu 3008. Pod kapotou odvádí slušnou práci naftový čtyřválec 2,0 l, jehož projev je v zimě poněkud hrubý. A i spotřeba by mohla být lepší než sedm litrů, vždyť ve městě se klidně vyhoupne k devíti litrům.
Ve vzdušném a prostorném interiéru se najde pár věcí, které by mohly poukazovat na jakousi vzdálenou sportovnost nebo alespoň její náznak. Pedály totiž umožňují bezproblémové meziplyny a páka šestistupňové převodovky svým chodem potěší. Šestnáctipalcové pneumatiky s rozměry 215/55 napomáhají komfortu, ale když přitlačíte na pilu, zjistíte, že jste trochu přecenili schopnosti jak podvozku, tak i řízení. Ale u 3008 chtějí lidé prostor, výhled, konejšivý houpavý podvozek a motor s příjemným zátahem. A to všechno dostanou měrou vrchovatou.

Technické údaje
Motor: 
přeplňovaný čtyřválec, 1997 ccm
Výkon: 
150 koní v 3750 ot./min.
Toč. moment: 
340 Nm v 2000 ot./min.
Hmotnost: 
1669 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
9,7 s
Max.rychlost: 
195 km/h
Spotřeba: 
5,4 l/100 km
Cena: 
559 625 Kč
Autor: 
David Těhník
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)