Míra přitažlivosti

Aston Martin DBS
Vydáno: 24. 2. 2011  /   Aktualizováno: 24. 2. 2011
Míra přitažlivosti
Aston Martin je pro mě definice automobilové krásy. Jenže krása je jedna věc a výkony věc druhá. Jak obstojí vrcholné DBS na české okresce?
Čtěte více: Aston Martin DBS

Nenechte se zmást rakouskou značkou, auto je z Vídně, ale půjčili nám ho v Brně v House of England. Naše hodinová mise je jasná. Udělat fotky, trochu se svézt a vyzkoušet, jak na DBS zareagují místní. Což zní jako náročný úkol, zvlášť když tady neznáme ani kilometr dobrého asfaltu.
První seznámení je rychlé. Slyšíme nádherný sytý zvuk, pak xenony a najednou je DBS před námi. Tady, na výpadovce na Vídeň, mezi ostatními auty, je ještě krásnější než v showroomu. Horký vzduch se tetelí nad kapotou auta, na zadních pneumatikách jsou nalepené kamínky a jeden nedopalek. Vypadá ohromně.
Dlouhé dveře se zvedají lehce nahoru, a na širokém prahu si můžete přečíst, že DBS je montováno ručně. A ruční práce znamená v případě Astonu jen to nejlepší. Dámy a pánové, tohle je prostě stará dobrá Anglie. Kůže, alcantara, broušený hliník, klavírový lak… A hlavně skvělá atmosféra. Klíček je jako šperk od Swarovskiho, architektura palubní desky je skvostná a řadicí páka s masivní hlavou demonstruje, že tohle auto potřebuje kus chlapa. Sedačky mají výrazné boční vedení, některé ovládací prvky budete hledat a páka ruční brzdy na levé straně u prahu mi připomíná staré italské supersporty.
Když zasunete klíček do zapalování (hledejte uprostřed palubní desky), dočkáte se zaburácení dvanáctiválce, které vám zježí všechny chlupy na rukou. Pak se ustálí na hutném volnoběhu a v kabině zní vlastně docela klidně, ale zvenku je to opravdové inferno pokaždé, když prohrábnete plyn. Ondra je nadšený. Já už méně, máme jen 58 minut…

atmosférický dvanáctiválec, 5935 ccm
570 Nm v 5750 ot./min.