Krok zpátky, dva vpřed

Škoda Yeti Outdoor 2.0 TDI 4x4
Vydáno: 13. 8. 2014  /   Aktualizováno: 13. 8. 2014
Krok zpátky, dva vpřed
Opakuje se to při každém faceliftu Škodovky. Proč potřebují něco měnit, vždyť ta auta vypadají fakt dobře…

Yeti jste díky roztomilému čumáku s kulatými mlhovkami jen těžko přehlédli, teď dostal novou hranatou tvář ve stylu současných octavií a rapidů. Také si jí všimnete, ve spodních hranách světel má výrazné diodové pásy pro denní svícení, ale přišla o kousek svého šarmu. Pro mě je to krok zpátky. Další vizuální změny se ale povedly, jsou tu nová zadní světla s grafikou ve tvaru písmene C a páté dveře s trojúhelníkovými prvky vedle poznávací značky, podobně jako u ostatních škodovek.
Krok kupředu jsou ale dvě nové varianty City a Outdoor. Liší se provedením nárazníků, bočních lišt i prahů, takže je jasné, která míří do města a která do terénu. S jízdou mimo silnici to není jen zbožné přání, Outdoor má speciální režim Offroad, jenž přenastaví elektroniku i pohon všech kol tak, abyste nezůstali někde viset. V děsivém lijáku míříme po bahnité cestě do hloubi temného lesa kdesi poblíž Düsseldorfu. Nejdříve prudké klesání v hlubokých kolejích – Yeti má systém Hill descent, stačí zvolit přes pedály rychlost a auto se samo šine z kopce. Je slyšet, jak se přibrzďují jednotlivá kola, žádné ani v tomto bahně neklouže, elektronika sama pozná velké klesání a systém sepne. Následuje krátký odpočinek při brodění v třiceti centimetrech vody a už míříme do prudkého kopce přes kameny a kořeny stromů. Stačí udržovat rychlost a Yeti šplhá jako kamzík. Se stejným přehledem zvládne i křížení s poměrně děsivými náklony, pohon všech kol směruje točivý moment tam, kde je trakce, takže se sunu kupředu, i když auto balancuje na dvou kolech. Při tom si není možné nevšimnout, že to uvnitř vůbec neskřípe – celý vnitřek je zpracovaný kvalitně a pečlivě. Nový subtilní tříramenný volant se sem hodí a sedačky s širokými a měkkými sedáky jsou velmi pohodlné.
Ničím nerušené cestování – to Yetimu také jde. Na dálnici neslyšíte takřka žádný aerodynamický hluk a dvoulitrový diesel patří, co se týče kultivovanosti, k naprosté špičce. Co to? Křičíte, že jsme zaujatí a podplacení Mladou Boleslaví? Svezte se a uznáte, že nekecáme. Síly má dost a ve vyšších rychlostech si poradí s krabicoidními tvary Yetiho, se kterými benzínové verze vždy docela bojovaly. Podvozek je v městské i offroadové verzi komfortní a zároveň stabilní, i přes výšku auta udržuje náklony na minimu a nedá vám na nerovnostech ránu do žaludku.
Yeti City začíná na 340 tisících s benzínovým motorem 1.2 TSI a výbavou Active, Outdoor startuje na 464 tisících, ovšem se silnější 1.4 TSI a v lepším provedení Ambition. Vy potřebujete diesel, a pokud chcete čtyřkolku, příplatek za Outdoor ve výši dvaceti tisíc se vyplatí, autu dodá další rozměr použitelnosti. Yeti se nemusel měnit, protože byl velmi povedený, ale po faceliftu je o krok dál a tím správným směrem.

turbodiesel, 1968 ccm

320 Nm v 1750–2500 ot./min.
Richard Herbich