Pořádný výhled

Vydáno: 27. 10. 2015  /   Aktualizováno: 27. 10. 2015
Pořádný výhled
Když před sebou máte dlouhou kapotu, je na tom něco zvláštně perverzního.
Čtěte více: BMW Z4 sDrive28i

BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz hodně vzadu, skoro až u nápravy. Ale hlavně jde o tu nekonečně dlouhou přední kapotu, která mě baví svou perverzní vyzývavostí a staromileckým přístupem.
Přitom by tady ani být nemusela, o místě to totiž není. I šestiválec sDrive 35i je kompaktní motor, natož čtyřválec v testovaném autě. Nese označení sDrive 28i a je nejsilnější ze tří dvoulitrových provedení. Má 245 koní a 350 Nm, což stačí ke zrychlení na stovku za 5,7 s, a také má vcelku příjemný zvuk. Na běžné ježdění stačí, ale na to klidně můžete mít i úplně základní verzi. Vlastně se to docela nabízí.
Pokud vám jde jen o tu kapotu, styl a kovovou skládací střechu, pak spoustu parády zvládne i základní provedení a za ušetřených dvě stě tisíc si můžete dopřát něco ze štědré příplatkové výbavy. Pokud jde o ježdění, pak je sDrive35i ve všem lepší, natož nejsilnější verze s označením is. Dvoulitr má totiž navzdory hmotnosti nižší o sto kilogramů stejné sklony k nedotáčivosti jako šestiválec – a co naplat, ani pečlivě laděné výfukové potrubí vám nenaservíruje tak jadrný soundtrack, jako má přeplňovaný šestiválec. A nejde jen o zvuk, ale i o koně navíc.
Jinak všechny Z4 jezdí tak nějak stejně, co se týče kvality jízdy. Zbytečně velké ráfky znamenají zbytečnou tvrdost, a tak se mi auto na zimních a o palec menších pneumatikách zamlouvalo víc. Přestože na to nevypadá, je to příjemný společník na denní ježdění i na dlouhé vzdálenosti. A tu dlouhou kapotu berte za všech okolností jako bonus. Jsem jen zvědavý, jak bude vypadat nová generace.

přeplňovaný čtyřválec, 1997 ccm
350 Nm ve 1250 ot./min.
6,8 l/100 km
1 164 800 Kč