Městské plemeno

Vydáno: 21. 12. 2015  /   Aktualizováno: 21. 12. 2015
Městské plemeno
Vypadá jako francouzský buldoček, je postaven jako
Porsche 911. Jak to může fungovat?
Čtěte více: Renault Twingo 1.0 SCe

Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost. Motory jsou uložené vzadu pod úhlem a pod podlahou kufru, což s sebou nese zásadní výhodu. Přední kola mají více místa a jsou schopna vytočit se do extrémního úhlu, takže se otočíte na 865 centimetrech, což se hodí úplně všude. Poháněná je tedy logicky zadní náprava – ano, vzpomenete si na 911. Parkování, kličkování v úzkých ulicích, to vše dává Twingu s kompaktními rozměry obratnost, která v této třídě nemá obdoby. Exotické řešení s sebou ale nese i několik nectností. Přední kapota jde odsunout jen o chlup, abyste se dostali k nádobce ostřikovačů, a další zavazadlový prostor byste tu hledali marně. Možná je to právě kvůli uložení motoru, ale když stojíte na volnoběh, Twingo se neustále lehce chvěje – víc než jiná, konvenčnější pidiauta s tříválci. Motor 1.0 SCe se sedmdesáti koni se v otáčkách zklidní a má příjemný zvuk, ale závodit s ním rozhodně nebudete. Ve městě stačí tak akorát, nad stovkou už se začne trochu přemáhat a okolo sto třicítky už vyžaduje vaši plnou pozornost. Do kopce musíte podřazovat i s prázdným autem – a to není jediná věc, kterou na dálnici řešíte. Když se kolem vás prožene rychlejší a větší auto, Twingo se citelně nakloní, to samé při poryvu větru. Drží směr, ale napoprvé vás taková zkušenost trochu vyděsí. Ve srovnání s takovou Škodou Citigo, která táhne i ve sto šedesátce a nenechá se tolik rozhodit, je na tom Francouz hůř.
Takže raději zůstaňte ve městě, tam budete nejspokojenější. Jednoduchý interiér nabízí chytré přihrádky a dost prostoru pro čtyři lidi – zadní sedačky se dají posouvat i sklápět, stejně jako přední sedačka spolujezdce. Můžete tak vozit dlouhé věci plus jednoho pasažéra, což je u takového auta výjimečné. Řadím ho do kategorie dámských aut, protože má nezpochybnitelné charisma – krátký a roztomilý čumák, páté dveře ze skla, možnost kombinovat divoké i konzervativní barvy s polepy… Byť to zní dětinsky, díky tomu budete mít Twingo za mazlíčka a odpustíte mu, že není tak univerzální (až na tu chytrou přední sedačku) jako konvenční a důsledněji praktická konkurence. A na dálnici si prostě dávejte pozor.

tříválec, benzín, 999 ccm
91 Nm ve 2850 ot./min.
4,5 l/100 km
Richard Herbich