Opravdu potřebujete automat?

Hyundai ix20 1.6 CVVT automat Comfort
Vydáno: 3. 3. 2011  /   Aktualizováno: 3. 3. 2011
Opravdu potřebujete automat?
Vyhněte se automatické převodovce a stanete se majitelem cenově zajímavého rodinného auta.

Po automatu v menších mainstreamových vozech se většinou poptávají lidé, kteří opravdu, ale opravdu nemají rádi řazení. Pokud by uvažovali o ztrátě pedálu u ix20, toto kritérium by u nich muselo stát nade vším ostatním. Čtyřstupňová převodovka totiž na nějaké vaše požadavky zrychlení nebo kultivovanosti, nemluvě rozumné spotřeby, neslyší. Prostě, jestli z duše nesnášíte spojku a vše ostatní je vám putna, budiž. Ale čekejte za to průměrnou spotřebu 8,5 litru (s posádkou, při dodržování rychlostních limitů a z větší části na dálnici) plus prosebné kvílení motoru v kopci a letargickou akceleraci.
Přitom je to škoda. Hyundai ix20 totiž slušně jezdí. Podvozek se chová přímočaře a čitelně. Rány od kol sice nezamaskuje, ale jako by je na poslední chvíli tak nějak změkčil. V ostrých zatáčkách se vůz naklání, ale podvozek neplave. A řízení je přesné.
Až se budete rozhlížet z vysokého křesla, nebudete ani zklamáni interiérem. V kabině se sice použily spíše levnější materiály, ale dohnalo se to precizním slícováním. Už dávno tu nic neprozrazuje korejský původ. Proč taky, když ix20 navrhli v Russelsheimu a vyrábějí v českých Nošovicích. Hyundai ix20 navíc pamatuje na rodinné požadavky. Druhé dveře se doširoka otevírají, nastupování je snadné a navíc se tu nebudete s nohama krčit. Zadní sedadla se navíc dají posouvat a sklápět a kufr spolkne slušných 440 litrů. Jen otevírání pátých dveří je kvůli špatně nahmatatelnému tlačítku poněkud komplikovanější a často se vám nepovede napoprvé.
Hyundai ix20 má spoustu předností, počínaje dobrým poměrem hodnoty a ceny. Uvažte, že s benzínovou šestnáctistovkou vás tohle auto ve slušné výbavě Comfort vyjde na 335 tisíc. A nelze ignorovat lákavou pětiletou záruku.
Jenže mezi minusy se započítává automatická převodovka. Ani při rozumnějším zacházení totiž nepotěší spotřeba a především nedůstojný způsob akcelerace. Jakmile se ocitnete na úpatí většího kopce s plně obsazeným vozem, budou si někteří myslet, že si na autě vybíjíte sadistické sklony – hučí a kňourá, automat skáče z jednoho stupně na druhý a horší izolace mezi motorovým prostorem vše prozradí.
Na tohle ale existuje snadný lék. Šestistupňová manuální převodovka pracuje docela přesně a hladce. A nevyhodíte tak zbytečně z okna třicet tisíc. Moje rada pro ty osoby, které by o automatu přece jen uvažovaly – jděte a naučte se řadit.

řadový čtyřválec, 1591 cm3
156 Nm při 4200 ot.