Otázka perspektivy

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde
Čtěte více: Testy
Vydáno: 25. 3. 2011  /   Aktualizováno: 25. 3. 2011
Otázka perspektivy
Tabulkové parametry matou. Podle všeho by tahle malá ostrá Alfa měla být hot hatch. Ale je tomu skutečně tak?

V nedávné historii Alfy jsou důležité dva momenty. Představení MiTa a uvedení nové řady motorů MultiAir s chytrým variabilním časováním ventilů. A obě tyto události teď našly svůj průsečík, je tu ostrá verze MiTo Quadrifoglio Verde. Na svých velkých kolech se tváří svalnatě a obecně pořád platí za exotičtější zjev než všudypřítomné a dost okoukané Mini. Jeho logický konkurent Cooper S je pořád na špici po stránce jízdních vlastností a zábavy, ale snaha srovnávat obě auta je trochu nebezpečný předpoklad.
S MiTem jsem měl tu čest na okruhu v Brně i v Sosnové. A přesně tenhle typ srovnání na různě dimenzovaných okruzích odhaluje, kde se malá Alfa cítí nejlépe. Je znát, že přeplňované čtrnáctistovce se 170 koni chybí objem a snaží se vše dohnat přes turbo. Nádechy při řazení nemají nic společného s nepřerušovaným přísunem výkonu u ostatních – nedejbože atmosférických – hot hatchů. Je sice příjemné nechat se nést na vlně točivého momentu která kulminuje hodnotou 250 Nm, ale při každé změně rychlostního stupně vám přijde, že zbytečně ztrácíte čas.

Technické údaje
Motor: 
čtyřválec, turbo, 1368 ccm
Výkon: 
170 koní v 5500 ot./min.
Toč. moment: 
250 Nm v 2500 ot./min.
Hmotnost: 
1145 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
7,5 s
Max.rychlost: 
219 km/h
Spotřeba: 
6,0 l/100 km
Cena: 
552 000 Kč
Autor: 
Richard Herbich
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)