Jede tak dobře, jak vypadá?

Jaguar XJ 3.0D
Čtěte více: Testy
Vydáno: 31. 3. 2011  /   Aktualizováno: 31. 3. 2011
Jede tak dobře, jak vypadá?
Revoluční Jaguar XJ je nejdůležitější model pro automobilku za posledních dvaačtyřicet let. Jedno mu neupřete – je nádherný!
Čtěte více: Jaguar XJ 3.0D

Když přišel Ian Callum se svým designérským týmem do Jaguaru, smetl ze stolu všechny skici, které dále rozvíjely tvary auta vzniklého roku 1968, a přišel s novým revolučním návrhem. Obrovský risk. Teď mám v ruce klíčky od auta, jež má se starými jaguary společný jen znak na kapotě a charizma, které vyzařuje. Po nevýrazných modelech S-type nebo dokonce X-type, jež nedokázaly přesvědčit mě ani zbytek světa, je tady konečně moderní Jaguar. A otázka dnešního dne zní – jede stejně dobře, jak vypadá?
Jenže než vyjedu za město, tak musím otevřít, nasednout, rozjet se a probít se Prahou. A XJ okamžitě získává kladné body… Design kabiny je věcí individuálního vkusu, ale já mám rád dýmku, nebe, co se na něm ženou mraky, stůl z pořádného kusu dřeva a fakt se mi líbí Skotsko. Takže já se tady cítím dobře. Líbí se mi široce rozmáchlá palubní deska, modré podsvětlení přístrojů, pohodlné sedačky a všechna ta cinkrlátka. Kruhový volič převodovky, který vyjede ze středového tunelu, je na mě trochu moc techno, ale můžete ho ukazovat kamarádům a záhy přijdete na to, že je to vlastně pohodlné. Ano, starý model měl spoustu charakteru. Ale tenhle ho má taky. Moderní doba, smiřte se s tím.

Technické údaje
Motor: 
twin-turbodiesel V6, 2993 ccm
Výkon: 
275 koní v 4000 ot./min.
Toč. moment: 
600 Nm v 2000 ot./min.
Hmotnost: 
1797 kg
Zrychlení 0-100 KM/H: 
6,4 s
Max.rychlost: 
250 km/h
Spotřeba: 
7,0 l/100 km
Cena: 
2 360 617 Kč
Autor: 
Jan Červenka
Renault Twingo 1.0 SCe
Testy
Městské auto – automaticky vám skočí do hlavy Francie. Twingo bylo už od první generace synonymem pro obratnou štiku do ulic a parkovišť, jeho recept vždy fungoval – teď se ale změnil. Nová verze sdílí platformu se čtyřdveřovým Smartem, takže přebírá jeho klíčovou vlastnost.... (Pokračování...)
Audi RS Q3
Testy
Představte si ten šok. Kdesi za zatáčkou slyšíte pětiválcové hřmění, ostré jako zuby cirkulárky. Do toho sem tam odfrknutí a zapráskání výfuku. Blíží se Stig Blomqvist v Quattru S1? Vytáhnete foťák, čekáte… A pak se kolem vás... (Pokračování...)
Citroen C4 Cactus
Testy
Vzpomeňte na Citroën 2CV alias „kachnu“. Když ho kdysi vymýšleli, ptali se lidí, ne co v autě ještě potřebují, ale bez čeho se obejdou. Vzniklo jednoduché auto, prošpikované chytrými nápady. Legenda. Historie se opakuje, nový Cactus jde stejnou cestou. Ty bubliny po obvodu celé... (Pokračování...)
Chevrolet Corvette Stingray
Testy
Provoz v Los Angeles je neústupný a nemilosrdný jako Alonso v první zatáčce. Máte jenom dvě možnosti – jezdit stejně rychle, nebo zírat s otevřenou pusou. Samozřejmě se hodí, když na to máte to správné auto. A jak se zdá, C7 Corvette Stingray Convertible je k takovému... (Pokračování...)
Opel Astra OPC
Testy
Před časem jsme všichni hlasitě jásali nad novým Leonem Cupra, a přitom jsme zjevně zapomněli, že tady už jedno takové auto máme: Astru OPC, další divoký a přitažlivý hot hatch s 280 koni. No, ono to vlastně u opelů není nijak neobvyklé, že se na ně zapomíná. Svezete se s ... (Pokračování...)
BMW Z4 sDrive28i
Testy
BMW Z4 se asi co nevidět dočká svého nástupce a já jen doufám, že nepřijde o těch pár věcí, díky nimž ho mám tak rád. Je to ta malá stísněná kabina, která navozuje příjemný pocit intimnosti a vzájemného souznění. A charakteristický posaz... (Pokračování...)